Seminarky.cz > Životopisy > > > Kurt Lewin - medailonky myslitelů 20/34

Kurt Lewin - medailonky myslitelů 20/34


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ze série profesionálních medailonků významných světových i českých myslitelů sleduje život psychologa Kurta Lewina. Součástí je také jeho podobizna. Předchozí část série naleznete zde Gottfried Wilhelm Leibniz - medailonky myslitelů 19/34 a následující zde John Locke - medailonky myslitelů 21/34.

Obsah

1.
Život

Úryvek

"Lewin se narodil v Posenu (tehdy součást Pruska, dnes Polska) roku 1890. Pocházel z kupecké rodiny, jeho rodiče vlastnili malý krámek se smíšeným zbožím. Vyznáním byl Žid. Když mu bylo patnáct let, přestěhoval se i s celou rodinou do Berlína, kde dokončil svá studia a na místní universitě získal i doktorát.

Poté, co se vrátil z vojenské služby první světové války, nastoupil na universitu Köhler a Lewin v jeho myšlenkách našel to, co na psychologii hledal - a sice tvarovou teorii; brzy ji začal aplikovat na sociální otázky: sociální chování člověka se dá načrtnout v pojmech napětí a vzájemných reakcí a každý člověk se snaží udržet mezi nimi rovnováhu nebo se ji, pokud byla narušena, snaží obnovit. Aby tyto interakce názorně zobrazil, kreslil "Jordanovy křivky" (ovály představující životní prostory, do nichž zakresloval souboje sil v určitých životních situacích). Jeho studenti těmto oválům říkali "Lewinova vajíčka", "Lewinovy vany" či "Lewinovy brambory".

Když se stal Hitler kancléřem Německa, odešel Lewin do Ameriky a získal místo na Iowské universitě. Roku 1944 založil Výzkumné středisko pro skupinovou dynamiku, z něhož se časem stalo hlavní výcvikové středisko americké sociální psychologie.
Kurt Lewin zemřel na infarkt roku 1947."

Poznámka

Součástí práce je drobná podobizna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x512102cd0a4f7.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
K_Lewin_medailonky_20.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse