Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Liberalismus

Liberalismus


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce uvádí několik definic pojmu liberalismus, jeho pravidla, způsob šíření a liberalistické teorie (neoliberalismus, konzervativní liberalismus). Poté charakterizuje projevy liberalismu v moderním státě, táže se, zda byl v ČR liberalismus. Svá tvrzení autor dokládá obecnými příklady.

Obsah

1.
Liberalismus – definice, liberální teorie
2.
Byl v ČR liberalismus?

Úryvek

“ Nyní vyvstává otázka zda byl nebo je v tomto státě liberalismus. Jak může tvrdit pan Lux i pan Pithart, že liberalismus se v naší zemi neosvědčil, když liberalismus tu nikdy nebyl? Jen pan Klaus tvrdil, že buduje liberální společnost, ale nikdy toho stavu nedosáhl. Nepletou si pánové liberalismus s anarchií? Liberalismus není anarchie ani bezpráví. Následující věty pocházejí z pera liberála Miltona Friedmana, jímž se zde kdekterý "takyliberál" zaštiťuje: "Za prvé, rozsah vlády musí být omezen. Jejím hlavním úkolem musí být chránit naši svobodu jak před vnějším nepřítelem, tak před našimi spoluobčany; udržovat zákon a pořádek; vynucovat plnění soukromých smluv a podporovat konkurenční trh." A jaká je naše skutečnost? Přesně opačná: Rozsah vlády a státní správy se neustále zvětšuje, vláda nás téměř nechrání před cizím nepřítelem (např. rusky mluvící gangy), nechrání nás před našimi spoluobčany kriminálníky, neudržuje pořádek a zákon a nevynucuje plnění soukromých smluv - soudy se vlečou léta a podvodníci mají ráj.
A podpora konkurenčního trhu? To už je úplná chiméra - v této zemi dostávají zakázky a stavební povolení společnosti s nejhorší nabídkou (občas, např. dostavba Temelína) a s nejtlustší obálkou (velmi často, např. stavby nových čerpacích stanic). Výběrová řízení, pokud se vůbec konají, jsou tajná i po vyhlášení vítěze -věc pro liberála nemyslitelná. Ve všeobecné utajovací mánii není důvodu věřit poctivosti úmyslů úředníků a navíc je volné pole pro nejrůznější fámy. Podporují se monopoly (Telecom), a poslední kapkou je zavádění jednotných cen pro pražské taxikáře.
Ještě si pamatujeme, jak pražský primátor Koukal prosazoval zrušení regulovaných cen - to prý vyřeší okrádání cestujících. Nyní to má vyřešit jejich zavedení. Okrádání nemůže zamezit ani jedno z protichůdných opatření. Jedině důsledná kontrola a nekompromisní odebírání licencí podvodníkům. Regulace cen je nesmysl, nedejme se zmást působivými šoty našich televizí. Uvidíme, že zanedlouho bude situace ne lepší, ale ještě horší. Jednotná cena nezohledňuje rozdílné kvality poskytovaných služeb - vždyť restaurace se také liší cenou a zákazníky: k Lípě nechodí pít důstojní pánové, na Vikárku (už) nechodí štamgasti. Žádným hostincům nikdo nestanovuje maximální ceny piva, ale inspektoři kontrolují dodržování těch cen, jež si stanovili sami hostinští. Proč to takto nejde i v taxislužbě? Podmínkou licence k provozování taxislužby by měl být jasně čitelný ceník jízdného umístěný na viditelném místě auta. Jeho nedodržování, přelepovací a jinak upravované ceníky, "turistické jízdné" pro cizince i našince a podobné zlodějiny pak důvodem k odebrání licence a případně k trestnímu stíhání. Argumentace taková, že v případě nouze si taxikář nahodí tržní taxu hodně vysoko, je nesmyslná. Odmítnutí první pomoci je trestným činem a jen opravdový grázl přesto odmítne odvoz (nehledě ke skutečnosti, že přestává být člověkem)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: filx0018.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Liberalismus.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse