Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Lidický památník

Lidický památník


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce nás seznamuje s Lidickým památníkem zbudovaným zásluhou obyvatel dánského městečka Albertslundu. Práce popisuje pozadí vzniku památníku. V závěru práce autor přibližuje problematiku umístění samotného památníku.

Obsah

1.
Stručná historie Lidic
2.
Zásluha obyvatel Albertslundu na pomníku
3.
Spolupráce Albertslundu s Říčany u Prahy
4.
Památník Marie Uchytilové
5.
Otázka umístění památníku

Úryvek

„Obec, jejíž jméno se za 2. světové války stalo symbolem fašistické zvůle, leží 20 km od Prahy a 8 km od Kladna.
První historickou zmínkou o Lidicích lze nalézt v kronice zbraslavského opata Petra Žitavského. V kronice se uvádí, že vesnici "držel" kolem roku 1300 bohatý pražský měšťan Pavlík. Nejstarší veřejnou budovu byl farní kostel sv. Martina (1352). Za husitských válek byl zničen, ale ještě v 16. století zde působili kněží podobojí. Podruhé byl kostel zničen za třicetileté války. Nový barokní chrám nechala v Lidicích postavit velkovévodkyně Anna Toskánská. Kostel byl později mnohokrát upravován.

Když se v Albertslundu, malém městě kousek od Kodaně, řekne slovo Lidice, naprostá většina ví - česká obec vyhlazená nacisty. A dodá: pomník dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí. O tom, že nebýt občanů Albertslundu, by sousoší, ještě nestálo, se nemluví. Ale je to pravda.
Jestli je na Albertslundu něco podivuhodného, pak že je to město do puntíku naplánované. Dvacet kilometrů od centra metropole postavili zdejší architekti před 37 lety místo k žití, v němž nabídli třiceti tisícům lidí mimo jiné hodně zeleně a ticha (dvě třetiny rozlohy tvoří les) a pocit bezpečí: třeba na kole se můžete dostat z jednoho kopce na druhý, aniž byste přitom přejeli přes jedinou křižovatku. Že si zdejší radní vybrali za partnerské město zrovna Říčany u Prahy, je náhoda jen zdánlivá. Chtěli totiž najít své dvojče, tedy město stejně velké a stejně vzdálené od velkoměsta, v němž by také byla věznice jako v Albertslundu, které by však narozdíl od něj mělo svou historii.
Už pár let jezdí školáci a gymnazisté z Říčan do Albertslundu na studijní výměny. Téma, které by české teenagery, ať už sedmáky základní školy, nebo studenty tamního gymnázia, mohlo při pobytu zaujmout a přidat jím zároveň na rozhledu, nebylo tak těžké zvolit: životní prostředí v moderním malém městě. „Dánským dětem jsme naopak chtěli představit to, co doma postrádají – totiž historii“, říká tajemnice Městského úřadu v Říčanech Miroslava Vojtíšková, jinak též styčný důstojník partnerství z české strany. U mladších jsme se dohodli na říčanském středověku. Pro starší chtěli Dánové něco, co by souviselo s druhou světovou válkou. Spolupracovník Karel Jindra si tehdy vzpomněl, že by se mohli jet podívat do ateliéru Jiřího Hampla – na sochy lidických dětí, které vytvořila jeho manželka Marie Uchytilová. Od této sochařky máme totiž u nás dvě plastiky–jedna zdobí městský úřad a druhá, socha dítěte, 3. mateřskou školu.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: ahum_hisx0021.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Lidicky_pamatnik.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse