Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ludvík Vaculík: Sekyra

Ludvík Vaculík: Sekyra

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nabízí literární rozbor románu Sekyra Ludvíka Vaculíka a ukazuje jeho politický význam i přijetí dobovou kritikou. Po uvedení základních informací o díle načrtává jeho dějovou linii sledující vypravěčovu rekapitulaci dětství a otcova života. Ukazuje, jak se během vzpomínání mění vypravěčovy postoje, a odtud přechází k formálním charakteristikám díla od kompozice po využité styly. Zmiňuje postřehy Ivana Klímy k Sekyře a popisuje důsledky Vaculíkova vystoupení s hlavními myšlenkami knihy na čtvrtém sjezdu Svazu spisovatelů. V závěru je postiženo přijetí románu dobovou kritikou a nechybí několik různorodých poznámek k němu.

Obsah

1.
Základní informace
2.
Vypravěč a jeho vzpomínání
3.
Další postavy a jejich popis
4.
Postava vypravěčova otce a její odhalování
5.
Změna postojů vypravěče v průběhu vzpomínání
6.
Kompozice Sekyry
7.
Práce s časem a prostorem
8.
Využité styly
9.
Ivan Klíma o Sekyře
10.
Sekyra a Kunderův Žert
11.
Vaculík na čtvrtém sjezdu Svazu spisovatelů
12.
Dobová kritika
13.
Poznámky

Úryvek

"Roku 1966 vychází Ludvíku Vaculíkovi jeho druhý román s názvem Sekyra. V tomto období je to jedno z prvních děl, která na konfliktu zájmů jedince s odosobněnou institucí typu strany zkoumala roli a možnosti jedince v tomto konfliktu i jeho možné důsledky.
Tato kniha je členěna do patnácti kapitol, je psána ich-formou a obsahuje mnoho autobiografických prvků autorova života – autentická je například postava otce a jeho dopisy z Persie. Také povolání vypravěče je shodné s povoláním autora, který pracoval v padesátých letech v Rudém právu
Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou je pražský novinář, který po smrti svého otce jede navštívit příbuzné na venkov, kde vyrůstal. Prostřednictvím této cesty se snaží přiblížit svému dětství – jeho prostředí, hodnotám, dětské podobě sebe sama – a znovu tak získat ztracenou životní sílu. Zároveň také rekapituluje život svého otce, který je další významnou postavou románu. Snaží se zjistit, jak moc se mu podobá a nakolik jsou spjaty jejich osudy. Vypravěčovo sebevymezení tak probíhá v souvislosti s postavou otce. Rekapitulace jeho tragického osudu je cestou k podstatě vypravěčovi osobnosti.
V knize se setkáváme i s dalšími postavami. Zajímavé je, že vlastní jména mají jen postavy, které nepatří do rodiny vypravěče. Ostatní jsou oslovovány nebo se o nich vypravěč zmiňuje pouze s použitím rodinného vztahu, který mají k němu nebo jeho otci. Vaculík popisuje postavy jejich postupným odhalováním v rámci jednotlivých příběhů. Například když se tatínek vrátí domů z Persie: „Vyletěl jsem do síně a ze síně na dvorek a za mnou všichni, sestra a malý čapatý bratr, který je teď na Slovensku (...), na prahu se zastavila maminka a na ruce měla bratra řidiče.“
Postava otce vypravěče je nám představen ve třech fázích svého života. Nejprve jej vidíme tak, jak si ho pamatuje vypravěč z dětství, kdy mu byl otec nedostižným vzorem. Tyto nejstarší vzpomínky hlavního hrdiny jsou proloženy dopisy, které otec posílal z Persie kde pracoval. Po únoru 1948 vstupuje otec do strany a stává se z něj komunistický funkcionář. Je naprosto přesvědčen o správnosti svého počínání. Sleduje to, čemu věří, plní stranické úkoly a plně se svému cíli obětuje. Syn je nejprve hrdý, ale jen do té doby, než se otec začne měnit. Potlačuje svoji osobnost a názory ve prospěch myšlenky, které slouží. Odcizuje se sobě i své rodině a lidé se pro něj stávají jen prostředkem k dosažení politických cílů. Dochází k jeho odosobnění a ztrátě vnitřní svobody. Když si nakonec uvědomí, že je jenom malou součástí ideologie a jeho život že je ovládán dogmatem, ztrácí smysl života. Jeho osobnost je rozvrácena. Celý život obětoval snaze přiblížit okamžik nastolení vysněného socialismu, ale když tento okamžik nastal, zničí život sobě i blízkým a svůj sen zabije. Otcovo zmařování se prolíná s příběhem vypravěče, který se rozchází s oficiální linií strany poté, co na konferenci přednese svůj projev o životě a díle svého otce. (myslí si, že kritizuje otce, ale kritizoval systém, který ho pohltil; otec chtěl novou společnost i za cenu ztráty vlastní osobnosti; syn chce totéž, ale zůstat nezdeformovaný)."

Poznámka

Text není výrazněji členěn.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23041
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse