Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ludwig van Beethoven na přelomu mezi klasicismem a romantismem

Ludwig van Beethoven na přelomu mezi klasicismem a romantismem

Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje životu a dílu Ludwiga van Beethovena. Zaměřuje na romantické prvky v jeho tvorbě. Nejprve charakterizuje klasicistní hudbu, poté popisuje Beethovenovu roli v historii. Uvádí stručné informace o jeho životě od dětství, až po produktivní věk. Jmenuje významná díla.

Obsah

1.
Úvodem
2.
Hudba klasicismu
3.
Z historie
4.
Životopis
5.
Dílo

Úryvek

"Do třiceti let se také objevily první potíže se sluchem. O dva roky později byl problém zřejmý: Beethoven neslyšel vysoké tóny. Dva roky se stranil společnosti, aby obtíže maskoval. Stávalo se, že nereagoval na otázky, neodpovídal. Takové chování samozřejmě přispělo k přesvědčení o jeho podivínství a hrubiánství.
Po prvních dvou letech potíží se na radu lékaře vydal na venkov (Heiligenstadt) – do ticha a klidu. Tam se zrodila 2. symfonie, zcela novátorská skladba. V 1. symfonii se Beethoven ještě držel zavedených melodických vzorů, byla komponována v Mozartově či Haydnově stylu, ale tady se dopustil něčeho neslýchaného: poprvé nějaké symfonii vévodí dechy, ne smyčce.
Období kolem třicátého roku života bylo umělecky nesmírně plodné, přestože Beethoven prožíval krizi. Už 6. října roku 1802 sepsal závěť, v níž se loučil se životem.

Před Vánocemi se mu dostalo povzbuzení. Divadelní ředitel Schikaneder, libretista Mozartovy Kouzelné flétny, si u něj objednal operu. Nakonec však musela počkat. Beethoven nadšený Napoleonem se rozhodl napsat nejprve 3. symfonii, v níž chtěl oslavit nejen Napoleona, ale i vítězství osudu a hrdinství obecně. Symfonii dokončil na jaře roku 1804 a dal jí název Bonaparte. Když se Napoleon nechal prohlásit císařem, Ludwig van Beethoven, vzteklý odpůrce panstva, název okamžitě změnil. Na světě byla Sinfonia eroica, composta per festeggiare il sovvenire di un grand uomo – Hrdinská symfonie složená k oslavě památky Velkého Člověka, zkráceně symfonie Eroica. Při premiéře v paláci Lobkoviců ovšem nevzbudila nadšení. Zdála se příliš složitá a dlouhá. Beethoven však věřil,že při provedení před veřejností bude mít úspěch. Nechal Eroiku zahrát v dubnu roku 1805, ale ani veřejnost ji nepřijala. Traduje se, že uprostřed představení jeden divák zvolal, že dá zlatku, pokud už muzikanti přestanou hrát.
Ve stejné době (tedy ještě před napsáním objednané opery) vznikl například další koncert, dvě sonáty pro klavír (celkem jich zkomponoval dvaatřicet) – nikoli ledajaké. Právě tehdy vznikla i sonáta zvaná Aurora neboli Jitřenka a sonáta Appassionata – Vášnivá. A vzápětí ještě sonáta pro housle a klavír, která byla věnována příteli, houslistovi Kreutzerovi, kterého kdysi přivedl do Vídně zmiňovaný Bernadotte.
V listopadu 1805 měla v divadle Na Víděnce premiéru Beethovena opera Fidelio. Přijetí bylo odmítavé. Beethoven operu přepracoval, ale ani poté se nedočkal úspěchu.

V tutéž dobu prožíval další milostnou krizi. O Beethovenovi je známo, že prožil řadu milostných románů a snad i dramat. Ví se také o existenci velké lásky, kterou v dopisech nazýval „nesmrtelná milenka“. Bohužel se už neví, která žena to byla.
Existuje několik hypotéz, například se hovoří o švagrové, manželce bratra Karla, ale také o Therese Brunsvikové. Je téměř jisté, že jí nebyla další z velkých Beethovenových lásek, komtesa Giullietta Guicciardiová. Ta se v jeho životě objevila dříve a inspirovala ho mimo jiné k Sonátě měsíčního svitu a nejspíš také ke 2. symfonii.
Ve druhé polovině prvního desetiletí devatenáctého století tedy prožíval jednu z milostných krizí. A jak už to u Beethovena bývalo, období krize je zároveň obdobím hudebně plodným. Vzniká kupříkladu 5. symfonie, která získala přídomek Osudová. A vzápětí, v roce 1808, 6. symfonie zvaná Pastorální aneb vzpomínky na život na venkově. Nazval ji tak už Beethoven a pojmenoval i jednotlivých pět vět – například „U potůčku“. Je to symfonie vskutku pastýřská, ozývá se v ní kukačka, slavík, zurčení potůčku a podobně.
K Beethovenovi se váže ještě jedno „pastorální“ dílko, a to sonáta z roku 1801 (opus 28). Ta však svůj přídomek získala až časem."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky a fotografie. Čistého textu v práci je cca 8 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15234
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse