Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Malajsie: území, historie, klima

Malajsie: území, historie, klima

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce poskytující geografický a historický pohled na asijský stát Malajsie podává v úvodu základní charakteristiku země v podobě výčtu hesel týkajících se rozlohy, obyvatelstva či ekonomiky. Následující pasáž se zajímá o polohu, strukturu a povrch území a práce pokračuje vykreslením historie státu od nejstarších záznamů z 6. století po současnou dobu s důrazem na kolonizaci a etnické vztahy. Uvádí dále několik znaků země a jejích obyvatel vyplývajících z dominantního náboženství islámu a uzavírá se náčrtem klimatických podmínek jednotlivých částí Malajsie.

Obsah

1.
Heslovitá charakteristika země
2.
Geografie
2.1.
Poloha a části území
2.2.
Pohoří, ostrovy
3.
Historie
4.
Islám
5.
Klima
5.1.
Tropické pásmo
5.2.
Východ
5.3.
Západ
5.4.
Centrální část
5.5.
Moře

Úryvek

"Geografie
V samém centru jihovýchodní Asie, mezi 100° a 120° východní délky a mezi 7° severní šířky a (téměř) rovníkem. Skládá se ze 2 území: Kontinentální zabírá podstatnou část Malajského poloostrova a přímo sousedí pouze na severu s Thajskem. Na jihu jej od ostrovního Singapuru odděluje úzký průliv, na západě pak od indonéské Sumatry Malacký průliv. Druhá část - Sarawak a Sabah - zaujímá severozápadní část ostrova Borneo, jehož větší díl patří Indonésii. Mezi oběma malajskými státy se nachází sultanát Brunei.
Páteří poloostrova jsou výšiny (Cameron Highlands, Genting Highlands aj.) s příjemným klimatem, pobřeží jsou většinou plochá. Také k jihu (Singapuru) se povrch zplošťuje. Na západním pobřeží je řada populárních ostrovů v čele s největšími Penangem a Langkawi, na východě je pak celá řada malých ostrůvků (Redang, Perhentian, Kapas, Tioman) s nádherným mořem. Povrch Bornea, zvláště jeho severní část, je výrazně hornatější.

Historie
Vůbec nejstarší záznamy z historie Malajsie sahají zhruba do 6. století našeho letopočtu. Mořeplavci a obchodníci putující mezi Čínou a Indií se zmiňují o království Kedah. V dalších stoletích narůstá pak význam strategického bodu těchto plaveb, zhruba v jejich polovině v Malackém průlivu - Melaky (viz často užívaná anglická podoba Malacca). Byl to jeden z nejdůležitějších bodů veškerého tehdy známého světa, a proto se záhy stává předmětem zájmu evropských koloniálních mocností. První zde nastolují své panství Portugalci v r. 1511, na které upomínají zbytky pevnosti na návrší nad městem. Jako důsledek změny sil na světových mořích ustupují r. 1641 Portugalci Holanďanům, jejichž guvernéři sídlí právě v Melace - viz dodnes zachovaný krásný komplex Stadthuys - sídlo guvernéra a vedlejší křesťanský kostel. V 19. století vzrůstá v regionu síla Britů, což vrcholí roku 1824 převzetím Melaky. Již dříve se však britské impérium zachytilo v Malajsii drápkem. Vůbec první přistál roku 1592 kapitán Lancaster na Penangu, aby doplnil zásoby. Tento ostrov se pak záhy stává britským opěrným bodem, jejich protipólem Melaky v Malackém průlivu. Rozhodující úlohu zřejmě sehrává v prvních letech předminulého století Francis Light, zakládající Georgetown s pevností Fort Cornwallis na Penangu, a zejména Stamford Raffles: Zakládá Singapur, odkud může kontrolovat veškerý námořní pohyb, a nakonec - využívaje oslabení holandských sil v důsledku napoleonských válek - anektuje samotnou Melaku.
Na rozdíl od Holanďanů se ovšem Britové nespokojují pouze se strategickými body na pobřeží, ale postupně si podmaňují i vnitrozemí: Pomocí spojeneckých smluv i vojenských kampaní (dle zlatého římského "Rozděl a panuj!") spojují definitivně všechna zdejší království a sultanáty roku 1920 pod svůj protektorát. Ve třicátých letech se pak neustále potýkají s národně osvobozeneckým hnutím. Zlom přináší japonská okupace v době druhé světové války: Zdejší obyvatelé si uvědomují, že Britové nejsou neporazitelní, a volání po nezávislosti nabírá na přelomu 40. a 50. let na síle. Vyhlášena je r. 1957, a roku 1963 je ustaven dnešní státní útvar, čítající navíc Singapur. Ten se však v zápětí (r. 1965) odděluje. Dnes je Malajsie - i přes krizové ekonomické projevy celého regionu v polovině 90. let - jedním z tzv. "Asijských tygrů" s vyspělou ekonomikou. Díky ní a díky dědictví Britů (státní správa, školství atd.) má země slušnou životní úroveň a fungující infrastrukturu. Určitým vedlejším znakem jsou některé projevy velikášství (supermrakodrap "Twin Towers", okruh závodů Formule 1 atd.). Po úspěšném vypořádání se s maoistickými gerilami v 60. a 70. letech se zemi až doposud vyhýbají náboženské nebo sociální konflikty. Mezi jednotlivými etniky nejsou závažnější rozpory, i když rozdíly lze vystopovat: Ekonomicky nejsilnější jsou díky své úžasné píli a obchodnímu "čichu" bezesporu Číňané, na což převažující muslimové reagují tzv. "pozitivní diskriminací" (přednost při vzdělání, zaměstnání na úřadech, procentuelní povinnost zaměstnávat občany tohoto vyznání apod.). Typický příklad Vám nabídne zájezd pořádaný cestovní agenturou: Organizující agentura bude (téměř zaručeně) čínská, řidič Ind, a průvodce malajský muslim…"

Poznámka

Heslovité informace o zemi v první části práce jsou uvedeny na pozadí malajské vlajky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22755
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse