Malý princ


Kategorie: Literatura

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaměřuje na stručný rozbor díla Malý princ.

Obsah

1.
Rozbor díla Malý princ

Úryvek

"Autor byl postavou i vypravěčem, chtěl se vrátit ke vzpomínkám na své dětství. Vede člověka k zamyšlení nad lidským životem. Snaží se poukázat na hloupost dospělých, kteří se nedovedou chovat jako děti. Jsou příliš vážní a ničemu nevěří, dokud se sami nepřesvědčí.
Autorovo letadlo mělo poruchu a on ztroskotal v poušti. Objevil ho malý princem, který přišel z jiné planety a spřátelili se spolu. Malý princ po něm chtěl, aby mu nakreslil beránka. Pilot mu místo beránka nakreslil slona v hroznýši (který vypadal jako klobouk), ale malý princ odmítl a řekl, že nechce slona v hroznýši. Pilot byl velmi překvapený, že si malý princ nepomyslel, že to je klobouk, jak si vždycky mysleli ostatní. Tak mu nakreslil beránka, po mnoha pokusech byl princ stále nespokojený a tak mu pilot nakreslil bedýnku a řekl mu, že beránek je uvnitř. Princ se rozzářil a začal mu vyprávět svoje vzpomínky, jak odešel ze své malé planetky, na které měl 3 sopky, které každý den vymetal a květinu, která o sobě tvrdila, že je jediná ve vesmíru. Princ se o krásnou květinu staral, ale kvůli její pýše ji opustil a vydal se na dobrodružnou cestu, objevit nové obyvatele na jiných planetkách.
Navštívil sedm planet. Na první planetě byl král, který na planetě žil sám a chtěl všem vládnout, a tak si myslel, že bude vládnout i princi, ve kterém viděl poddaného. Na druhé planetě žil domýšlivec, který chtěl, aby ho každý obdivoval. Na třetí planetě potkal pijana, který pije, protože se stydí, že pije. Na čtvrté planetce potkal princ byznysmena, který byl zaneprázdněný počítáním hvězd a stále dokola tvrdil, že je vážný člověk a že mu hvězdy patří. Na páté planetce se princi líbilo nejvíce, potkal tam lampáře, který na příkaz každé ráno rozsvěcoval a v noci zhasínal lampu. Po letech se planetka začala točit rychleji, a proto se den a noc střídaly každou minutu a lampář si nemohl odpočinout. Na předposlední – šesté planetce žil zeměpisec, který svoji vědu považoval za nejdůležitější. Zapisoval do knih a čekal na badatele, kteří mu podají zprávu o okolí. Malému princi poradil, aby navštívil planetu Zemi.
Na poslední planetě se princ seznámil s hadem, pouštní květinou, horami, růžemi a liškou se kterou se skamarádil a ochočil si ji. Díky lišce poznal, co znamená přátelství, a objevil znovu svoji lásku k jediné růži, která je na jeho planetě. Setkal se s výhybkářem, který mu řekl, že lidé nevědí, proč jezdí sem a tam vlakem. Potkal také obchodníka, který vymýšlel pilulky, díky kterým člověk nemusí pít. Když princ dopověděl, tak se pilot i princ rozhodli hledat vodu, zanedlouho ji našli a malý princ se dohodl s hadem, aby mu pomohl vrátit se zpátky na jeho planetku, aby se mohl stát hvězdou na obloze. Duše malého prince opustila Zemi díky hadu, který ho uštknul a vrátil se ke své květince.
Kniha se mi moc líbila. Autor se pohádkou snaží poukázat na to, že ne vždy je život lehký a poukazuje na chyby, především ty lidské."


Poznámka

HŠ, OA a SPŠ Teplice

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x54c29a68e6ea9.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Maly_princ_Antoine_de_Saint-Excupery.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse