Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Michail Bulgakov: Mistr a Markétka

Michail Bulgakov: Mistr a Markétka

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práci tvoří detailně zpracovaný rozbor filozofického románu Mistr a Markétka. Obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, použitého jazyka i funkcí díla. Podle požadavků k nové maturitě je text doplněn o okolnosti vzniku díla, profil autora a představení jeho současníků a pokračovatelů.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Na psychiatrii se mezitím dostal také předseda domovní správy Bosý, který zešílel po tom, co vzal od ďábla úplatek a na milici došli k závěru, že vyslýchat jej nemá smysl. První noc na klinice se mu zdál sen, že se ocitl na divadle, kde publikem i účinkujícími jsou lidé, kteří brali úplatky. Člověk se z takového vězení může dostat jen tehdy, když přizná, kde má ukrytý majetek, který nakradl.
Příběh se stáčí zpět do starověkého Jeruzaléma, kde právě probíhá poprava Ješuy. Kvůli nesnesitelnému horku nikdo nepřihlíží jinak divácky velmi oblíbenému představení, na svahu vydrží jen jediný muž, Ješuův učedník Matouš. Zprvu je odhodlán zabránit výkonu trestu, ale protože nemá promyšlený plán a musí se vrátit ukrást nůž, který by použil k vraždě Ješuy (a tím ho zachránil před pomalou a potupnou smrtí na kříži), přijde pozdě. Za to, že mu Bůh při jeho šlechetném záměru nepomohl, proklíná jej – zatahuje se, začíná bouře. V závěru kapitoly Matouš se rozhodne přispět popravenému učiteli alespoň tím, že jeho tělo sejme z kříže a pohřbí jej.
Na druhý den musí být představení černého mága ve Varieté zrušeno po tom, co minulý večer došlo k takovému skandálu. Navíc celé vedení divadla záhadně zmizelo. Přestože si celé město povídá o včerejším kouzelnickém čísle, nikdo neví, co se s jeho hvězdami stalo, nejsou k nalezení žádné dokumenty, které by potvrzovaly příjezd mága Wolanda. Vypravěč teď sleduje kroky účetního Varieté Lastočkina, který má za úkol zanést tržbu na finanční odbor a referovat o včerejších událostech Komisi pro estrády a masovou zábavu. Na jeho cestě jej však pronásledují samé zvláštní úkazy – ředitel komise zmizel, místo něj úřaduje jen prázdný oblek, na pobočce zase zaměstnanci sborově zpívají, aniž by mohli nějak takové nutkání přemoci.
Do Moskvy přijíždí Berliozův strýc Poplavský s vidinou toho, že zdědí byt. Ale i on je ovlivněn záhadnými událostmi, které způsobuje Wolandova svita, se kterou se následně také setkává u nebožtíka doma. Ďáblovo společníci, kteří znají jeho nekalé úmysly, jej z bytu bez váhání vyhodí. Na odchodu Poplavský narazí na bufetáře z Varieté Šťavina, který se přišel přeptat Wolanda na jeho kouzla. Peníze, které rozdával při představení, se totiž v kase bufetu začaly proměňovat v bezcenné cetky a jemu to způsobí újmu. Ale na to Woland reaguje po svém – podle něj totiž bufetář může tržbu klidně nahradit svými úsporami, protože brzy beztak umře na rakovinu jater. Když se snaží Šťavic vrátit k tématu s tím, že tu je kvůli bezcenným papírkům, které se v bytě promění opět na peníze, prohlásí, že už je přepracovaný a vyprovodí jej ven. Po této zkušenosti se Šťavin rozhodne vyhledat lékaře.
Druhá část příběhu je uvozena kapitolou o Markétce, která po ztrátě informací o svém Mistrovi žije dál se svým legitimním manželem, ale je s ním nešťastná, protože na Mistra nedokáže zapomenout, a je odhodlaná od něj odejít. Minulou noc měla zvláštní sen – zdálo se ní o něm, i proto věří, že se v pátek stane něco mimořádného, co změní jejich životy. Cestou v trolejbusu vyslechne dva muže, co si povídají o tom, jak nějaký nebožtík ztratil hlavu. U kremlské zdi ji překvapí podivín, který ji slibuje, že ji pomůže. Markéta si nejprve myslí, že ji chce zneužít, ale pak jeho nabídku přijme s tím, že nemá co ztratit.
V pátek večer o půl desáté se Markéta zařídí přesně podle toho, co jí poradil Azazelo, ten, který ji předtím nabídl pomoc. Natře se krémem, který od něj dostala, a je překvapena, jak se změní její zevnějšek. V deset hodin se vydává podle instrukcí na let nad Moskvou, aby se připojila k ďáblově společnosti v bytě č. 50. Tam se setkává s Wolandem, který po ní chce, aby se stala jeho hostitelkou na každoročním plese pro význačné hříšníky. Žena ví, že má čest s pekelnými vyslanci, přesto souhlasí a stráví noc tím, že vítá Wolandovo hosty a hostí je v jeho sídle. Na plese se uzavírá příběh redaktora Berlioze, který popíral existenci ďábla i Krista a jeho hlava je pak použita jako pohár na satanské ceremonii. Za odměnu si nejprve vyžádá odpuštění pro hříšnici Frídu, která zabila své dítě, protože ji to na plese slíbila. Teprve na naléhání ďáblů se rozhodně chtít získat zpět svého Mistra. "

Poznámka

Důležité informace jsou v textu zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27908
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse