Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Národní divadlo

Národní divadlo


Kategorie: Dějepis, Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně shrnuje historii Národního divadla v Praze. Popisuje začátek stavby, pokládání základních kamenů, první otevření a následný požár. V další části se autor věnuje druhému otevření divadla, jeho rekonstrukci v druhé polovině 20. století a současné situaci.

Obsah

1.
Úvod
2.
Začátek stavby
3.
Základní kameny
4.
První otevření
5.
Požár
6.
Druhé otevření
7.
Rekonstrukce
8.
Závěr

Úryvek

„ Postavení této prozatímní budovy ale přineslo mnoho odporu ze strany zastánců původního návrhu velkého divadla. Ti v roce 1865 vyzvali architekta Zítka, aby vypracoval návrh budovy Národního divadla.
16. 5. 1868 bylo slavnostně položeno jednadvacet základních kamenů a došlo také k uložení zakládací listiny, stříbrného kladívka a lopatky do schránky, která byla vložena do základního kamene z Řípu. V listopadu tohoto roku byly dokončeny základy a v roce 1877 bylo divadlo pod střechou. Od roku 1873 také probíhaly konkurzy na výzdobu, na které se podíleli Josef Tulka, František Ženíšek, Mikoláš Aleš a další. Opona je namalována Františkem Ženíškem a na portálu nad oponou je zlatým písmem vytesán nápis: NÁROD SOBĚ.
Divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm ještě jedenáct představení, poté bylo uzavřeno pro dokončení prací. Uprostřed nich došlo na střeše k požáru, který zničil měděnou kopuli, hlediště i jeviště.
Požár zavinil celonárodní katastrofu, která vyvolala obrovské sbírky. Za čtyřicet sedm dní bylo vybráno přes jeden milion zlatých! Byl přikoupen dům, který stál za budovou prozatímního divadla, a všechny tři rozdílné budovy se podařilo spojit v jeden celek.
Budova Národního divadla byla otevřena 18. listopadu 1883 představením Smetanovy slavnostní opery Libuše, která byla napsána pro tuto příležitost. Budova byla technicky dokonale vybavená (elektrické osvětlení, ocelová konstrukce jeviště) a sloužila bez velkých přestaveb skoro sto let. Až 1. dubna 1977 bylo Národní divadlo představením Jiráskovy Lucerny na více než šest let uzavřeno. Generální rekonstrukce divadla byla ukončena ke 100. výročí otevření - 18. listopadu 1983. V tento den byla historická budova opět představením Smetanovy Libuše předána veřejnosti.
V současnosti působí v budově Národního divadla tři umělecké soubory: činohra, opera a balet.“

Poznámka

Práce obsahuje fotografii.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x43c7e4246cd8a.zip (137 kB)
Nezabalený formát:
Narodni_divadlo.doc (163 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse