Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Neziskové organizace - slovensky

Neziskové organizace - slovensky

Kategorie: Ekonomické cizojazyčné práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce charakterizuje neziskový sektor a neziskové organizace, člení je podle několika různých kritérií a v závěru teoretické části uvádí přehled typů neziskových organizací. V praktické části autorka vybrala tři reprezentativní články z českého tisku a okomentovala je.

Obsah

1.
Teoretická část
1.1
Charakteristika neziskového sektoru a neziskových organizací
1.2
Členění neziskových organizací podle práva
1.3
Člěnění podle kritéria globálního charakteru poslání
1.4
Členění podle předmětu činnosti
1.5
Přehled neziskových organizací
2.
Praktická část
2.1
Vyjádření se k citovaným článkům

Úryvek

"2. PRAKTICKÁ ČASŤ

Z privatizace nemocnic se stala fraška

Rada Středočeského kraje zastavila výběrové řízení na prodej nebo pronájem středočeských nemocnic, protože tato privatizace je v rozporu se zákonem o veřejném zdraví, který by měl v dohledné době nabýt své účinnosti. Tato právní norma znemožňuje krajům privatizovat nemocnice do doby přijetí zákona o veřejných neziskových organizacích v oblasti zdravotnictví, který prosazuje vládní ČSSD. Ve svém úmyslu zprivatizovat tato zdravotnická zařízení doslova za každou cenu však hodlá vedení kraje pokračovat. Rada reprezentovaná hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) totiž předložila Zastupitelstvu Středočeského kraje ke schválení neuvěřitelný záměr, podle kterého mají menší a dosud nezprivatizované nemocnice zaniknout jako samostatná zařízení a budou jako podniky vloženy do existujících nemocničních akciových společností. Následně se počítá s tím, že budou prodány přímo akciovou společností. To se týká i našich nemocnic v Hořovicích a Berouně. Není to nic jiného než nebezpečná fraška, která může ohrozit fungování nemocnic, a tím i zdraví pacientů. Jedná se zároveň o evidentní obcházení zákona a pokračování privatizace jinou, méně transparentní formou, bez přímého vlivu krajského zastupitelstva. Krajští radní z ODS zřejmě nechtějí vidět možné důsledky svého rozhodnutí a příliš o nich nehovoří. Například hořovická nemocnice měla v prvním pololetí letošního roku vyrovnanou ekonomickou bilanci a nadále se rozvíjí. Vláda v posledních letech do této nemocnice investovala přes 300 milionů korun. Pokud by měla být jako samostatný subjekt zrušena a předána pod správu příbramské nemocnice a následně prodána, výrazně by si pohoršila. Absurdní je, že prodej našich nemocnic budou realizovat právě obchodní společnosti Nemocnice Příbram a Kladno, které mají samy problémy. Příbramská nemocnice jen v prvním pololetí vykázala ztrátu 20 milionů korun a pro neschopnost splácet dluhy jí kraj odpustí vrácení dalších 40 milionů! Sociální demokracie je proti privatizaci základní sítě nemocnic, protože chce zabránit jejich krachu či vytunelování. Péče o lidské zdraví v základní síti by měla i nadále zůstat veřejnou službou, ...

...2.1 VYJADRENIE SA K DANÝM ČLÁNKOM

Článok [1]
Problém privatizácie nemocníc ma veľmi zaujal, pretože je aktuálny nielen v Českej republike, ale aj v iných krajinách. Mám taký pocit, že v súčasnej dobe je veľkým trendom privatizácia štátnych zariadení a podnikov, slúžiacich verejnosti. Je dosť naivné myslieť si, že to ľuďom prinesie nejaké výhody. Podľa môjho názoru by nemocnice, energetické závody a podobné zariadenia mali zostať vo vlastníctve štátu. Najmä nemocnice majú slúžiť ľuďom. Privatizácia nemocníc na mňa posobi tak, ako privatizácia iných spoločností a zariadení, ktoré väčšinou končia tak, že ľuďom k dispozícii viac neslúžia. Nemocnice, kúpele a podobné liečebné zariadenia by mali byť k dispozícii ľuďom, ktorí to potrebujú, bez rozdielu pohlavia, veku, povolania a príjmu. To je môj osobný pohľad na vec, ktorý však zobrazuje skôr negatívny postoj. Keď sa ale na vec pozriem s nadhľadom, nie vždy znamená privatizácia zhoršenie podmienok pre ľudí. Ak sa dané zariadenie, v tomto prípade nemocnica, dostane do dobrých rúk, môže so sebou privatizácia priniesť mnoho dobrého. Ak sa osoba, prípadne spoločnosť, privatizujúca dané zariadenie o túto problematiku naozaj zaujíma a chce dané zariadenie zveladiť, znamená to pre ľudí len prínos. Ak by sa táto nemocnica dostala po privatizácii do správnych rúk, mohla by sa zvýšiť kvalita a úroveň poskytovaných služieb. I keď zvýšenie kvality a úrovne poskytovaných služieb so sebou väčšinou prináša tiež spoplatnenie, prípadne zvýšenie cien. Myslím si ale, že ľudia radšej zaplatia za kvalitné služby a sú spokojní, ako keď majú služby zdarma a neuspokoja ich potreby. Spoplatnenie by tiež mohlo obmedziť využívanie bezplatných služieb ľuďmi, ktorí dané služby vôbec nepotrebujú. Dostávam sa takto ale do slepej uličky, pretože každá zmena prinesie určitým ľuďom niečo pozitívne, ale naopak iným zase niečo negatívne. Takže keď hovorím o tom, že spoplatnenie služieb bude pre ľudí prínosom, nemusí to celkom tak byť, pretože iným zase môže vyhovovať bezplatné využívanie služieb i keď s nízkou úrovňou. Je teda v tomto prípade otázne, či je pre ľudí väčším prínosom privatizácia nemocníc, alebo schválenie zákona o verejnom zdraví. Vždy záleží len na tom, kto nemocnicu dostane do rúk a či mu záleží na blahu občanov, alebo vlastnom zisku..."

Poznámka

Práce do předmětu Mikroekonomie. Teoretická část vychází ze slovenského zákonodárství, ale praktická část pracuje s problémy České republiky.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera7164
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse