Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Nikolaj Vasiljevič Gogol: Petrohradské povídky - Podobizna

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Petrohradské povídky - Podobizna

Kategorie: Asijská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Dílo ze čtenářškého deníku obsahuje krátký životopis autora, nastíněný děj, charakteristiku hlavního hrdiny, popis místa děje, citaci, velmi stručný rozbor díla, jazykové a dějové zvláštnosti a autorčin názor na toto dílo.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Děj
3.
Hlavní postava
4.
Místo děje
5.
Citace
6.
Motivy, jazyk
7.
Hodnocení

Úryvek

"3) Hlavní postavou v díle Podobizna je malíř Čarkov.Neúspěšný a neprosazující se mezi elitní špičkou.Obyčejný,když s obrovským nadáním,chudý člověk,kterému se do cesty připlete záhadný obraz lichváře.Ten mu přinese obrovské mění a život Čarkova tak převrátí naruby.Z chudého malíře se tak stal boháč. Okamžitě se přestěhoval do nového bytu. Začal se oblékat do krásných šatů a jíst v lepších restauracích. Podplácel noviny, aby psali o jeho talentu. Lidé se k němu hrnuli a chtěli se nechat vyobrazit. Lepší smetánka nežádala jeho malířské cítění, ale módní záležitosti. Z chudého malíře se tak stal člověk, který si najímal mladé malíře, aby za něj pracovali. Sám se oddával pouze užívání si peněz. Náhle si uvědomil, že jeho talent je ztracen. Nechal vynést všechny obrazy ze svého ateliéru. Začal skupovat všechny krásná díla, aby žádný malíř nebyl oslavován jako on. Všechny peníze rozházel. Neustále ho pronásledoval obraz tajemného člověka, ale především jeho oči. Malíř zešílel. Niť života byla přetržena v záchvatu jeho utrpení. Z obrovského majetku se nenašlo nic, pouze rozřezané vzácné obrazy.Dílo je psáno v ich formě,tedy ne přes hlavního hrdinu.Čarkov je popisován

4) Děj knihy se odehrává v Rusku.Prostředí je popisováno z přímé řeči Čarkova ,kočáry,ulice, ženy,ruská smetánka,jejich oblečení a hlavně jejich rysy ve tvaři. Obecné postavy včetně Čartkova jsou líčeny satiricky. Na rozdíl od romantiků nenahlížíme do jejich duší, nevíme, co si myslí, ale spíše jako nezávislí pozorovatelé shlížeme děj kolem nich. Tak vzniká mezi čtenářem a knihou lehký odstup.
V knize můžeme najít i několik zajímavostí – např. že v ní figurují pouze 2 ženy, které navíc jsou líčeny jako naivní bohaté paničky předstírající zájem o umění. Toto je pravděpodobně odrazem zvláštního vztahu Gogola k ženám. Další zvláštností je i pro Gogola netypická filosofická úvaha spekulující o umění.

5) Citace: Tuto citaci jsem si vybrala,jelikož mě strašně překvapila.Úryvek je závěrem díla,asi nejnapínavější část a vlastně nedokončená.Záhadný obraz zmizí a nikdo neví kam.Myslím,že je to překvapující závěr a bude šokovat každého čtenáře.
Ocitáme se na aukci obrazu,kam přijde neznámý muž ,který se vydává za majitele díla.Obraz maloval jeho otec.Celému sálu po tomto sdělení vypraví příběh svého otce,kterým upoutá jejich pozornost.
„ Tu malíř,nedokončiv své vyprávění,se podíval na stěnu,aby si ještě jednou prohlédl podobiznu.Totéž učinil současně celý zástup posluchačů,hledajících očima zvláštní podobiznu.Avšak k jejich velikému překvapení,podobizna na stěně už nebyla.Celým zástupem proběhl nezřetelný hluk a hned nato se jasně ozvala slova : ,,Ukraden,ukraden.“ Kdosi už využil pozornosti posluchačů,zaujatých vyprávěním a sundal ji ze stěny.A dlouho stáli všichni přítomní v rozpacích,nevědouce,zda skutečně viděli ony neobyčejné oči,či zda to byl jen přízrak,který se na okamžik objevil před jejich očima,unavenýma dlouhým prohlížením starých obrazů. „

6) Podobizna je jednou z Petrohradských povídek, ve kterých se objevují osobité figurky velkoměsta často s fantastickými náměty.
Podobizna je krátká povídka, která má spád i obsáhlý děj. Povídka obsahuje výrazné prvky hororu a tajemna. To zde představuje především záhadný lichvář, který každému majiteli obrazu přinese neštěstí. Gogol však zároveň upozorňuje na zaslepenost penězi a touhou po co nejsnadnějším a nejpohodlnějším životě namísto obětování vlastního pohodlí pro opravdové cíle a hodnoty. Výrazným a opakujícím se motivem je zde závist, vlastnost přízemních lidí neschopných uznat a pochválit cizí dílo."

Poznámka

Součástí práce je podobizna autora.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera8954
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse