Normandie


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje ve formě souvislého, nepříliš kvalitně členěného textu, situaci vedoucí k vylodění, jeho účastníky a průběh.

Obsah

1.
Důvod invaze
2.
Plánování
3.
Velitelé
4.
Situace na obou stranách
5.
Příprava na vylodění
6.
Průběh vylodění

Úryvek

“V noci z 5. na 6. však němci zaznamenali zvýšenou aktivitu leteckých a vzdušných sil v oblasti Bouloge a Dieppe. Přišla i hlášení o seskocích parašutistů, to vše ale byla součást plánu k odvedení německé pozornosti. Zatím co k normanským břehům se blížilo ohromné loďstvo válečných i transportních lodí, spojenecští parašutisté a výsadkáři přistávali za nepřátelskými liniemi, aby zajistily klidné obsazení vyloděním pláží Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Tito vojáci bezpečně hlídali křídla aby němci nemohli na pláže dostat zálohu. Pláže se dobili celkem snadně bez větších strát. Američané se vylodili na plážích Utah a Omany v 6:30 a britové se vylodili na plážích Gold, Juno a Sword až v 7:25. Největší problémy byli na pláži Omaha kde američané utrpěli největši ztráty, generál Omar Bradley, který velel americkým jednotkám z válečné lodi dokonce uvažoval a ústupu z pláže Omaha. V 11:00 však američané dobili pláž. Ke konci dne měli spojenci ve Francii 150 000 vojáků a zmocnili se zhruba 200 km čtverečních.
Němci neměli téměř žádné výhody a přesvědčený Hitler a Rommel, že vylodění v normandii je pouze pro odpoutání pozornosti od oblasti Pas-de-Calais kde se podle nich měla uskutečnit opravdová invaze. Něnci si pomalu uvědomovaly svého omylu, ale Hitler byl pořád přesvědčen, že se spojenci ještě vylodí nejkratší cestou přes kanál La Manche. Spojenci poměrně rychle postupovali zdemolovanou obranou Německa a Rommel požadoval, aby se jednotky stáhly a vytvořili novou obranou linii. Hitler ale nesouhlasil a po neustálém postupu spojeneckých vojsk opět prosil Rozmel o strategický ústup. Američané se chtěli spojit s Kanaďany a dobýt poslední zdecimovanou německou obranou linii, ale Kanaďani dorazily až po tom, co Němci zahájily ústup. Německo 22. srpna kapitulovalo a stáhlo se z Francie."

Poznámka

Práce vyžaduje velké úpravy formátu, neboť není kvalitně logicky a přehledně členěna. Navíc obsahuje překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47e8e2904db8c.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Normandie.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse