Seminarky.cz > Životopisy > > > Olga Scheinpflugová - životopis

Olga Scheinpflugová - životopis


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s životem významné české herečky a spisovatelky, zejména ve vztahu k dlouholetému příteli, později manželovi Karlu Čapkovi.

Obsah

1.
Úvod
2.
Narození a rodina
3.
Působení ve Švandově divadle
4.
Vztah s Karlem Čapkem
5.
Závěr

Úryvek

"Proti se postavily obě rodiny. O třináct let starší Čapek byl kolegou Olžina otce nejprve z redakce Národních listů a později Lidových novin a Scheinpflugovým připadalo, že vztah je nerovný, bezperspektivní a dívka impulzivní a příliš mladá. Olga byla příliš mladá a živelná a on navíc po prodělané spále trpěl bolestmi nemocné páteře, kvůli kterým otáčel jakoby celým tělem a hlavu držel pořád v mírném předklonu. Lékaři ho před manželstvím varovali, mluvili o možném ochrnutí a rozpadu obratlů. Jak své přítelkyni vysvětlil, nechtěl k sobě nikoho poutat, protože nevěděl, jaký život by své partnerce vlastně mohl nabídnout.
A tak se nevzali. Karel Čapek se před každodenní cestou do redakce Lidových novin stavoval u Scheinpflugové na kávu, dál s ní diskutoval o svých literárních plánech a sedal v první řadě na jejích premiérách. To už hrála v Divadle na Vinohradech a později v Národním divadle, stala se sama uznávanou autorkou románů a divadelních her a vyzrávala v nepřehlédnutelnou osobnost. Byla přijata do takzvané Táflundy, společnosti kulatého stolu, která se scházela ve Společenském klubu na Příkopech. Své členství si Olga plně zasloužila svými výkony a nesmrtelnými výroky, pronášenými vážně i humorně."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4875ece0087d7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Olga_Scheinpflugova.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse