Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, použitého jazyka i funkcí díla. Práce je vhodná pro přípravu k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

" Autor a tvorba
Oscar Wilde (1854-1900) byl dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu působící ve Velké Británii. Jeho otec byl chirurg a jeho matka irská nacionalistka a spisovatelka. Ve škole měl výborný prospěch, studoval i na Oxfordu, kde se seznámil s dekandetními názory. Ve svých třiceti letech se oženil s Constance Lloydovou, díky tomuto sňatku byl finančně zabezpečený, a měl s ní dva syny. Intimní přátelství však udržoval také s mladičkým lordem Alfredem Douglesem, tento vztah v roce 1895 udal k soudu jeho otec, který Wildea nenáviděl. Spisovatel byl shledán vinným z homosexuality a odsouzen na dva roky těžkých prací v žalářích Wandsworthu a Readingu. Zpět se vrátil jako zlomený muž, změnil si jméno a putoval po Evropě. Většinu času trávil ve Francii, kde také nakonec na meningitidu zemřel. Jeho pohřeb zaplatil lord Alfred, žena Constance s dětmi jej opustila už v době jeho odsouzení.
Oscar Wilde za svého života proslul především svými dramaty se společenskokritickým podtextem Vějíř Lady Windermerové (1892), Bezvýznamná žen (1893) a Ideální manžel (1895). Největší úspěch měla komedie Jak je důležité míti Filipa (1895), která je založena na záměně jmen.

Současníci a pokračovatelé
Oscar Wilde je představitelem dekadence, směru, který úzce souvisí se symbolismem, v řadě děl s ním dokonce splývá. Je pro ni příznačný individualismus a disharmonie mezi jedincem a kolektivem, subjektivním a objektivním. Její autoři dokonce opovrhují společností a chtějí se z ní vymanit, ne však revoltou, ale čistým uměním. Objevuje se ve Francii v 2. polovině 19. století, do Evropy se rozšiřuje koncem století a ovlivňuje řadu soudobých literárních směrů (původně to bylo ale hanlivé označení autorů, kteří se vymykali konvencím). Mezi znaky děl v duchu dekadence patří to, že se autoři zaměřují na vlastní nitro, objevuje se v nich mystika, únik do nereálných světů a touha po odlišnosti. Krásu dekadenti hledají v ošklivosti, stylizují se v reálném životě i svém umění do vypjatého individualismu. Z děl je patrný pocit přesycenosti, únavy, pasivity, melancholie, neochoty i neschopnosti jednat. V literatuře se často věnují autoři tabuizovaným tématům – morbidita, erotika, kult smrti, zla a satana. Z hlediska uměleckého pojetí je typická rafinovanost – symbolika, eufonie, cit pro odstín, komplikovaná větná skladba a metaforika, precizní básnická forma. Tvorba není určena masovému publiku, ale úzkému kruhu umělců, milovníků umění a zasvěcenců. Ladění dekadentů ovlivnili němečtí idealističtí filozofové Arthut Schopenhauer a Friedrich Nietzsche.
Dekadence je jeden ze směrů literární moderny, u jejichž zrodu na přelomu století stáli ve světové literatuře tzv. prokletí básníci. Jejich společným rysem byla víra v umění, jež může zachránit zkažený svět. Byli si jisti svým tvůrčím géniem, daným vyšší instancí, revoltovali proti společnosti. Proti oficiálním autorům se však neměli šanci prosadit, protože se přesunuli do krčem a šantánu vykřičených pařížských čtvrtí. Pojmenování prokletí básníci použil Verlain ve stejnojmenných esejích. Charles Baudelaire je autorem básnické sbírky Květy zla (intimní dojmy i zamyšlení nad smyslem umění a postavení tvůrce, údajný cynismus a syrová otevřenost díla měšťáky pobuřovaly, autor byl odsouzen k pokutě pro nemravnost, nejznámější báseň Zdechlina ukazuje novou hierarchii krásy a ošklivosti). Jean Arthur Rimbaud se tvorbě věnoval jen v mládí a dekadentní prvky má jeho sbírka Sezóna v pekle, ve kterém zachycuje proud představ a halucinací (nejznámější báseň je Opilý koráb se snovým motivem bouřlivé plavby, kde vichřice je živlem poezie a života). Život dekadenta vedl Paul Verlain, který byl spřízněn s Rimbaudem (prý homosexuální přátelství) a napsal sbírku Písně beze slov, kde zachycuje pocity a nálady s neobyčejnou obrazností a s využitím hudby slov.
Dalším představitelem dekadence je Francouz Alfred Jarry (1873-1907), pokud bychom chtěli uvést jeho nejvýznamnější dílo, bude to Král Ubu, což je symbolistická parodie dějin (omezeného vládce, blba, opakovaně nahrazuje panovník stejného typu, stejně tak se v onom království stále obměňují role sprosťáka, sadisty atd.).

Styl Oscara Wilde ovlivnil české autory kolem časopisu Moderní revue (A. Procházka, J. Karásek ze Lvovic, K. Hlaváček, S. K. Neumann). Pojetí jeho kritiky přebral napříkald F. X. Šalda.
Muzikál na motivy románu Obraz Doriana Graye připravil tvůrčí tým divadla TaFantastika v roce 2006. Představení režíroval Jiří Pokorný, scénář připravili Marie Reslová a Jiří Pokorný, hlavní roli hraje David Kraus. Příběh byl také několikrát zfilmován: roku 2004 v americké koprodukci, roku 2009 v koprodukci Velké Británie. "

Poznámka

Důležité informace jsou tučně značeny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27921
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse