Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Pavel Bělina, Jiří Fidler: Osobnosti ducha českých dějin

Pavel Bělina, Jiří Fidler: Osobnosti ducha českých dějin


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nastiňuje, jakými historickými postavami se zabývá kniha Osobnosti ducha českých dějin Pavla Běliny a Jiřího Fidlera a jaké informace o nich obsahuje.

Obsah

1.
Pavel Bělina, Jiří Fidler: Osobnosti ducha českých dějin

Úryvek

"Osobnosti ducha českých dějin

Autor: Pavel Bělina, Jiří Fidler

Nakladatelství: Fragment, Praha, 2. vydání, 2005, 64 stran, ISBN 80-7200-767-X

Autoři a ilustrátoři se zaměřili na téměř 50 známých osobností ducha českých dějin, kteří se proslavili v průběhu několika set let jak svými činy, tak svými objevy.

Mezi nejstarší osobnosti ducha by se dali zařadit například sv. Vojtěch (? - 997, strana 5), Kosmas (? - 1125, strana 5) nebo Arnošt z Pardubic (1297 - 1364, strana 6). Mezi ty nejmladší se dají zařadit například Jan Patočka (1907 - 1977, strana 59), Karel Kryl (1944 -1994, strana 60) nebo František Tomášek (1899 - 1992, strana 61).

U každé osobnosti ducha českých dějin je uveden krátký životopisný medailónek, vzhledem k počtu vybraných osobností autoři nemohli uvést plná životopisná data. Osobnosti ducha nebyly autory vybírány napříč státy, územními jednotkami nebo dokonce i kontinenty, protože se na českém území vyskytovaly v dostatečném množství. Autoři pak měli velmi těžký úkol, jaké osobnosti do knihy vybrat.

Knihu doprovází vyobrazení jednotlivých historických osobností a případně i vyobrazení těchto osobností v historických souvislostech na různých grafikách a vyobrazení.

Vybrané osobnosti jsou také různé národnosti, náboženského vyznání a politické příslušnosti. Tyto součásti se často projevily ve stylu jejich veřejného projevu a publikační činnosti v průběhu jejich dlouholetých praxí. Autoři především vybírali myslitele a veřejně aktivní osobnosti, které se zasloužili o rozvoj české duchovní scény."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cb0acb00929.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
P_Belina_J_Fidler_Osobnosti_ducha_ceskych_dejin.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse