Pavel Kohout: Katyně

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce uvádí stručný životopis Pavla Kohouta. Obsahuje přehled jeho díla včetně časových údajů. Podrobně rozebírá román Katyně, který se odehrává na přelomu 60. a 70. let. Charakterizuje hlavní postavy, i způsob zpracování díla.

Obsah

1.
Autor a dílo
2.
Katyně
2.1.
Místo a čas příběhu
2.2.
Děj
2.3.
Charakteristika postav
2.4.
Způsob zpracování díla
3.
Celkové hodnocení

Úryvek

"Děj začíná rodičovskou starostí, kam po ukončení základní školy umístit sice velmi krásnou, ale umělecky nenadanou dceru, která se nehodí dokonce ani na gymnázium. Za každou cenu je třeba ji „někam dát „ , aby „ měla alespoň tu maturitu“.
Matka konečně nalezne obor. Na který nádherná Lízinka složí úspěšně přijímací zkoušky, je to učiliště pro budoucí katy. Založili je profesor popravčích věd Bedřich Vlk s docentem Pavlem Šimsou, aby vychovali katy, kteří by mistrovsky ovládali staré i moderní popravčí techniky.
Máme možnost sledovat první rok existence ročního katovského učiliště od výběru studentů, průběh přijímací zkoušky, vznik dokumentů (plán roční výuky, plán měsíční výuky, plán denní výuky), přes zařizování odborných učeben, až po maturitní a mistrovské zkoušky.
Na pozadí školního roku jsou nám předkládány (vždy na základě příběhu),osudy jednotlivých studentů ) je jich celkem sedm) i pedagogů, podle toho jak vstupují do života hlavní hrdinky – katyně – Lízinky Tachecí.

Každý ze „sedmero děcek“ – studentů podivné školy, je zajímavou, neobvyklou osobností , a dohromady svou výjimečností tvoří výjimečný kolektiv..
Velmi pěkný, dobře urostlý chlapec Richard má tvořit s Lízinkou dokonalý, sehraný pár. Byl objeven na zabíjačce, kdy zaskočil za řezníka. Svým zákrokem doslova ohromil své budoucí učitele. Byl synem hrubého otce a matky, která svou lásku a něhu vyjadřovala zvláštním způsobem.

Viz ukázka ze Štědrého večera:

„- Kam čumíš? Zeptala se ho matka, žer, budeš to mít jako psí chcanky. Věděl, že je to svérázný projev starostlivosti, ale přesto se v něm všecko vzbouřilo. Obklopen nejbližšími, u stolu přetékajícího pamlsky, při stromku, na který matka místo ozdob navěšela šperky,“ aby se aspoň jednou za rok proluftovaly“, as pod nímž jako vždy ležela hora luxusních dárků…….“
Z takového prostředí vychází chlapec, který je duší něžný básník, bezhlavě milující Lízinku Tachecí.
František, stejně dobromyslný jako tlustý, IQ je při spodní hranici průměru, vzdor obezitě zdatný, jeho otec je oblíbený vězeňský dozorce, o přijetí syna požádal sám.

Dvojčata, jednovaječná a rozlišená pouze umístěním pěšinky, IQ ve středu normy, otcové byli dva - okresní soudce a okresní prokurátor.
Albert, byl favoritem, otec byl sadistický vrah, matka byla jediná z obětí, která znásilnění přežila, když se však dítě narodilo s hrbem, odmítla je.
Šimon, IQ nezachytitelné, jediný z kolektivu byl katovského původu.
A konečně Lízinka. Je andělsky krásná. Omračuje svým zjevem i nezájmem, přitahuje spolužáky i pedagogy spolehlivostí, se kterou perfektně plní školní povinnosti.
První její obětí je krasavec Richard Mašín, spolužák, který z neopětované lásky ke sličné apatické katyni brutálně umučí jejího příležitostného obdivovatele Dujku a sám spáchá sebevraždu.
Docent Šimsa, dřívější žák a obdivovatel profesora Vlka (popravčí špičky) , tvrdý a neústupný muž , který dobyl co a kterou si umanul, mučivě toužil i po dobytí žákyně. Noc strávená na chatě s ní bez vytouženého výsledku se stala základem pro vykonání nejvyššího trestu. Popravu vykonala ONA jako vrchol mistrovské maturitní zkoušky.

Šimsa jako odchovanec dětského domova nastoupil na vojenskou školu. V sedmnácti letech dokázal vybít teletník a dokonce v této práci nalezl zalíbení. Jeho dráha tím byla určena, stal se pro svou chladnokrevnost oblíbencem nadřízeného, tím byl právě sám profesor Vlk.
Poslední obětí v knize je sám profesor Vlk, který je sice šťastně a bezproblémově ženatý, ale přesto se do žačky bezhlavě zamiluje. Za tragikomických okolností ji v kupé železničního vozu zbaví panenství a chystá sňatek. Nehodlá se však vzdát ani dosavadní ženy Markéty, a představuje ji proto na maturitním večírku Lízinčiným rodičům jako svou matku.
Těžko říct, zda Lízinka je katyní jen povoláním nebo zda stejně bez pohnutí mysli milosrdně usmrcuje všechny, kteří se dostanou do její blízkosti."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera530
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse