Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Postup při zavádění jednotné evropské měny a její vliv na ČR

Postup při zavádění jednotné evropské měny a její vliv na ČR

Kategorie: Ekonomie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce definuje euro, popisuje jeho existenci, historii vývoje, i podobu. Popisuje 3 etapy přechodu na euro a jejich časové zařazení. Zabývá se obsahem a vývojem evropské měny vzhledem k jiným měnám, uvádí odhad do budoucna, a možné problémy při jeho zavedení do praxe. Věnuje se tématu euro a ČR, jejich vzájemným vazbám, i platebnímu styku s EU.

Obsah

1.
Obsah
2.
Úvod
3.
Euro
4.
Tři etapy přechodu na euro
5.
Vývoj eura
6.
Překážky zavedení eura
7.
Euro a ČR
8.
Závěr

Úryvek

"Vývoj eura

Původní očekávání, že se euro během půl roku dostane na hodnotu 1,2 USD za 1 EUR se nevyplnila. Místo toho euro po celou dobu oslabovalo a kleslo až o 13% ze své původní hodnoty. Obrat se dostavil až předposlední týden v červenci 1999, kdy začalo posilovat. Vedlo k tomu především oživení evropského hospodářství, ale také vývoj v Japonsku. Tamní investoři začali mít obavy o vývoj Jenu a tak se začali orientovat na euro. Síla eura se však neustále mění v závislosti na dění v Evropě, Japonsku a Spojených státech. Euro je stále chápáno jako projekt a ne jako peněžní jednotka. Jako nová měna si musí své místo teprve vydobýt. Silnou měnou se může stát teprve v delším období. Přesto je dostatečně perspektivní, aby v budoucnu americký dolar ohrozilo. Nyní musí ale překonat počáteční nedůvěru. Ta je i přes mohutnou politickou podporu malá. Podle údajů American Express pouze pět tisíc evropských obchodníků splácelo od 1.1.1999 své úvěrové karty v eurech, což je zanedbatelné číslo. Rovněž turisté si stěžují na obtížnost výměny eurošeků za hotovost. Dokonce ani centrální banky nevyměnily ve větší míře své dolarové rezervy za euro.

Překážky zavedení eura

Občané členských států Evropské měnové unie se začínají pomalu připravovat na novou měnu. Dříve než-li se ale euro objeví v oběhu, vystává tu problém rozdílných cen. Odborníci tvrdí, že ceny se již pomalu přibližují, nicméně rozdíly zůstávají velké. Ceny v některých zemích jsou až několikanásobně vyšší. Tyto rozdíly jsou převážně způsobeny odlišnými daňovými soustavami. Jako největší překážku lze považovat různé sazby daně z přidané hodnoty (Michal Tomášek – Komerční banka). Proto je nezbytné daňové soustavy sjednotit.
V některých zemích se již obchodníci připravují na zavedení eura do oběhu. V Portugalsku je například již běžné, že se na účtenkách objevují ceny za nakoupené zboží jak v euru tak escudo. Cenovky na výrobcích jsou také v obou měnách, což vede k dalšímu problému. Ceny je nutno zaokrouhlit, otázkou však zůstává jak. Při zaokrouhlení nahoru bude výhodnější kupovat v domácí měně, v opačném případě bude prodejce znevýhodněn, protože bude prodávat pod cenou.

Euro a ČR

Evropská unie se během posledních deseti let stala pro Českou republiku nejvýznamnějším obchodním partnerem a největším investorem. Česká měna a ekonomika je na euro úzce navázána. Do EU směřuje 65% vývozů. Oslabování eura má krátkodobě negativní důsledky a naopak. Česká ekonomika je velice otevřená, obzvláště v porovnání s ostatními zeměmi střední Evropy. Dovozy z EU podléhají preferenčním celním sazbám (průměrná cla se pohybují okolo 2,9%). Perspektiva je taková, že trend snižování bude pokračovat a postupně se cla na dovozy z Unie odstraní úplně. Co se týče vlastního zúčtovacího styku je však vliv eura minimální. Týká se pouze podniků obchodujících se zeměmi EMU a ty by se ve své přípravě měly zaměřit na přizpůsobení informačních systémů, účetnictví, rozpočtování a na změny v oblasti bankovních služeb (IPB - zpráva o euru). Zlepšení se projeví v mezibankovním sektoru, kde je snadnější počítat v jedné měně než několika národních měnách, nehledě na jistou úsporu za směnu. Již nyní má však každý možnost používat euro-služby i na našem území. Například IPB , a.s. zavedla od 1. 1. 1999 produkty v euru, ktere umožňují provádět mezibankovní platební styk a finanční operace v euru."

Poznámka

Příloha obsahuje tabulku a graf.
Práce obsahuje překlepy.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera500
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse