Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Praha a Staroměstský orloj - esej

Praha a Staroměstský orloj - esej


Kategorie: Dějepis, Zeměpis

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká esej představuje Prahu jakožto město plné památek. Pozornost soustředí především na přiblížení Staroměstského orloje, jeho vzniku a dalšího vývoje až do dvacátého století.

Obsah

1.
Historické jádro Prahy
2.
Památky
3.
Staroměstský orloj
3.1.
Vznik a další vývoj
4.
Vlastní zhodnocení

Úryvek

"Praha
(esej)

Praha je srdcem Evropy a patří mezi nejkrásnější města světa, především díky svému zachovalému historickému jádru. Historickým jádrem Prahy je Staré Město, Nové město, Malá strana a Hradčany. Dominantní památkou Prahy je Pražský hrad s chrámem sv. Víta. Rozkládá se na obou březích Vltavy a sídlí zde parlament a vláda.

V Praze se nachází tolik památek, že ani není možné je všechny projít. Některé jsou více a některé méně znáními. Ty nejstarší vyzařují dávnost a určitou mystičnost. Existuje hned několik způsobů, jak se na památky dostat. Jedním ze způsobů je objednat si výlet po Praze autobusem, nebo si můžete na každé jednotlivé památce domluvit průvodce, anebo si vše projít sami. Cestou Prahou potkáváte spousty lidí z jiných koutů světa. Praha může někomu připomínat obří mraveniště, leteckým pohledem byste viděli spousty malých postaviček a každá se snaží dostat ke svému cíli. V Praze je velkých a malých památek dost a dost, stačí si jen najít pár dní volna a vydat se do metropole.

Staroměstský orloj
O této památce bych se ráda zmínila, protože si myslím, že tento stroj patří k jedné z nejoblíbenějších zastávek turistů a také mi přijde zajímavá její historie. Je to nejvzácnější a nejznámější pražská památka, která je vrcholným dílem české gotické vědy a techniky a zároveň skvostná umělecká památka. Samotná věž byla postavena kolem r. 1381. výška věže je 69,5 m. Orloj byl zřízen v r. 1410 hodinářem Mikulášem z Kadaně a astronomem Janem Šindelem. Mistr Hanuš z Růže, z pověstí známý jako autor díla, orloj pouze v r. 1490 opravil. Byl zdokonalen Janem Táborským z Klokotské Hory. Během dalších let byl orloj zanedbáván a poškozován. Stroj šel hůř a hůř, až se nakonec zastavil docela. Vždy se jej podařilo uvést do chodu jen na několik týdnů. Figurky apoštolů, které můžeme vidět dnes, byly osazeny v 17. století. Na orloj musela být uspořádána veřejná sbírka. V roce 1864 došlo k požáru, který poničil sošky, a tak musely být vyrobeny sošky nové."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ddfc305e90bb.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Praha_Staromestsky_orloj_esej.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse