Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Přelet nad kukaččím hnízdem

Přelet nad kukaččím hnízdem

Kategorie: Film - rozbory a obsahy

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje popis a rozbor filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, který byl zfilmován podle knihy Kena Kesyho "Vyhoďme ho z kola ven". Nejdříve seznamuje s filmem obecně, poté popisuje jeho děj. Dále se zabývá porovnáním filmové podoby s literární předlohou. Závěrečná část uvádí detailnější rozbor díla.

Obsah

1.
Úvod
2.
Děj filmu
3.
Nespokojený autor
4.
Vzpoura! Proti čemu?

Úryvek

"Nespokojený autor

Ken Kesey se s filmovou podobou své literární předlohy nikdy nesmířil. Vadil mu především způsob, jímž je ve snímku upozaděn Náčelník Bromden, který v knize vystupuje jako vypravěč. Je to navíc vypravěč takzvaný nespolehlivý - proud jeho řeči částečně odbočuje ke vzpomínkám, mýtům, snům, možná chorobným vizím. Forman tenhle rozměr knihy ve filmu potlačil (literární předlohu nikdy není možné zfilmovat jaksi celou), „skutečnost“ toho, co se ve filmu odehrává, nikdy nezpochybňuje, oslabil i různé alegorické motivy (například paralelu mezi McMurphym a Kristem). Zvolil naopak stylizaci velmi syrovou až dokumentaristickou: „na place“ promíchal profesionální herce a neherce včetně psychiatrických pacientů, natáčelo se na státní klinice v Oregonu, která byla v té době v provozu. Její tehdejší šéf Dean Brooks ve filmu také hrál - doktora Spiveyho, nadřízeného sestry Ratchedové a tak trochu nekňubu -a na natáčení vzpomínal jako na výbornou pracovní terapii pro pacienty.
Tohle přiblížení se skutečnosti filmu velice pomohlo, celý herecký ansámbl podává vynikající výkony. Ve stínu oscarových kreací Louise Fletcherové a Jacka Nicholsona možná nezaslouženě zůstává soubor pacientů - od neherce Willa Sampsona přes Brada Dourifa a Dannyho DeVita až po Sydneyho Lassicka, který výborně zahrál McMurphyho spojence Charlieho Cheswicka, pokaždé znovu zaskočeného a vyděšeného vlastní odvahou. Ve spolupráci s věhlasným kameramanem Haskellem Wexlerem (ten kvůli tvůrčím neshodám práci na filmu rychle ukončil) a jeho nástupcem Billem Butlerem vytvořil Forman adekvátně syrovou obrazovou složku filmu. Nearanžují před kamerou dění do působivých obrazů, spíš ji nechávají, aby akci zaznamenávala jakoby impulzivně a nepřipravená, někdy z odstupu, jindy z centra dění (například ve scénách kolektivního třeštění pacientů). Její těkavý pohled často ulpívá na tvářích těch, kdo se dění v danou chvíli neúčastní a jen je sledují, vyvolává v nich nějakou reakci nebo jsou vůči němu naopak naprosto neteční.

Vzpoura! Proti čemu?

I tenhle velmi realisticky snímaný blázinec se ale s postupujícím časem ve filmu stává jakýmsi modelem světa, kde se touha jednotlivce po svobodě střetává s tlakem hierarchické společnosti, která si vynucuje konformitu. V době, kdy vyšla Keseyho kniha, představoval McMurphy prototyp rebela bourajícího zažité představy spořádaného chování. Odmítá svět „měšťanských ctností“, jakými žila (nejen) Amerika padesátých let. Má ho za pokrytecký i se všemi jeho rituály (ty parodují i filmaři, třeba když stylizují večerní rozdávání prášků na oddělení do podoby blízké přijímání v kostele). McMurphyho „program“ alespoň v první části filmu nejde dál než k „trochu si užít“, k čemuž člověk samozřejmě potřebuje i nějaké kumpány, avšak jiní než spolupacienti v blázinci nejsou. Cíle jeho vzpoury by ale dnes, kdy je společnost dost citlivá na projevy - jak se říká - mužského šovinismu, mohly kdekomu dělat těžkou hlavu. Stačí připomenout základní rozdělení rolí - silná žena ovládá a nenápadným způsobem terorizuje oddělení plné mužů. Jejím protihráčem je chlapík, který na otázku, proč ho zavřeli, odpoví, že se trochu moc pere a trochu moc souloží. Říká, že se dostal do vězení za zneužívání nezletilých, že měl cosi s patnáctiletou, která ovšem vypadala na pětatřicet. Byl potrestán za to, že se choval jako chlap - nebo to tak alespoň vnímá. Na „ženské diktatuře“, která na oddělení panuje, chce McMurphy vybojovat právo na prostá mužská povyražení - koukat se v televizi na baseball, zajet si na ryby, užít si trochu hazardu s kartami s hanbatými obrázky, namazat se a rozdat si to s přátelskou holkou trochu do větru - všechny ty věci, které v jeho očích zakládají důstojnost chlapáckého života. A na jeho kamarády z oddělení také mají účinky skutečně léčivé (Billy přijde o panictví a přestane koktat), na rozdíl od prášků a ubíjejícího programu, který je vede jenom k tomu, aby sami sebe vnímali jako beznadějné cvoky. Je to až paradoxní - v době, kdy Kesey psal svou knihu a Forman ji adaptoval pro film, představoval McMurphy symbol rebela proti společenskému řádu, který zakládal moc - jak se často zdůrazňuje - upjatých bílých mužů. Pár desítek let po natočení by se Přelet nad kukaččím hnízdem klidně mohl stát skvělou agitační pomůckou pro hnutí usilující o to, aby životní styl a potřeby tentokrát těch méně upjatých bílých mužů společnost brala s dostatečnou vážností a vůbec je nechala žít. Samozřejmě by bylo přehnané tvrdit, že Přelet je antifeministický pamflet. V očích těch kritiků, kteří otázky vztahů mezi pohlavími při interpretaci uměleckých děl současných i minulých kladou na první místo, by se jím ale klidně mohl stát.

Skutečně sporný je ale způsob, jímž film prezentuje duševní chorobu. „Co si, propána, myslíte, že jste? Blázni? To teda nejste! Nejste! Nejste o nic větší blázni než každej normální trouba, kterej si venku chodí po ulici. Tak je to!“ křičí McMurphy na ostatní pacienty šokován zjištěním, že většina z nich je v ústavu dobrovolně. Jistě, normalita je věc relativní a blázni jsme tak trochu všichni. Před desítkami let možná taková sentence zněla svěže a objevně, od té doby už ale byla vyřčena tolikrát, že toho na ní člověk moc originálního nenachází. Forman a jeho scenáristé Bo Goldman a Lawrence Hauben tuhle představu nijak dál nerozvádějí, trčí z filmu jako trochu samoúčelný efekt. Navíc svou tezi o „nebláznovství“ pacientů tvůrci často podrážejí tím, s jakou vervou vypichují všechny ty věci, jimiž se osazenstvo oddělení od „normálních kreténů na ulici“ liší, k tomu, aby rozesmáli publikum...."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15337
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse