Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Problematika životního prostředí ČR

Problematika životního prostředí ČR

Kategorie: Ekologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá problematikou životního prostředí v České republice. Věnuje se hlavním znečišťovatelům mezi firmami, i současným ukázkovým situacím (např. energetické krizi, problémům s odpady atp.), včetně návrhů na zlepšení. Uvádí a popisuje stav životního prostředí v Ostravě v minulosti a dnes.

Obsah

1.
Úvod
2.
Životní prostředí v České republice
3.
Co by se mělo udělat ke zlepšení životního prostředí v ČR?
4.
Životní prostředí v místě bydliště (Ostravsko)

Úryvek

"Životní prostředí v místě bydliště si dle mého názoru zasluhuje věnování větší pozornosti,než tomu bylo doposud.Když nepočítám dobu strávenou v práci a cestou tam a zpět,tak člověk opravdu prožije většinu svého života v prostředí svého bydliště.Toto životní prostředí má dle mého názoru podstatný vliv na každého z nás,ať již vliv fyzický či psychický.Jelikož pocházím z Ostravy,která je průmyslovým centrem severní Moravy,uvědomuji si možná více než lidé z jiných regionů České republiky naléhavost řešení problémů spojených s oblastí životního prostředí.Právě o životním prostředí v bývalém „ocelovém“ srdci republiky bych chtěl psát ve své úvaze na toto téma.
Co se vlastně skrývá za pojmem „ocelové“ srdce republiky? Tento pojem je vcelku výstižný,protože vystihuje podstatu zdejšího průmyslu a bohužel nastiňuje i charakter životního prostředí města i okolí.Za období minulého režimu bylo Ostravsko strategicky významnou oblastí a takto na něho bylo pohlíženo.Bylo třeba stále více oceli i zbraní pro celý Varšavský pakt a idea čistého životního prostředí zůstávala poněkud stranou mocenských zájmů.Přímo na území města byly vybudovány mnohé doly a dokonce postavena koksovna,která nejen hyzdila vzhled centra města,ale ještě donedávna obtěžovala obyvatele Ostravy jedovatými emisemi.Těžní věže,kam se člověk podíval,také nepůsobily příliš dobře na psychiku lidí,kteří nazvali město „Černou Ostravou“.
Tyto doby jsou dnes již naštěstí pryč.Na druhou stranu nám nezbývá než konstatovat,že životní prostředí se v našem městě nejen příliš nezlepšilo,ale v některých případech se dokonce zhoršilo.Co se změnilo k dobrému?Mně se především líbí to,že se naše město může konečně pochlubit tím,že v jeho centru už konečně nejsou k vidění těžní věže v plném provozu.Nedávno byla dokonce stržena těžní věž dolu Zárubek.Rád bych pochválil společnost OKD za to,že uchovala na památku alespoň důl Anselm na Landeku,z něhož udělala historické muzeum.Životnímu prostředí města prospělo také odstranění koksovny Karolina z centra,z čehož měli radost určitě nejen obyvatelé Ostravy-Fifejd,ale i blízkého okolí.Radost lidí bohužel netrvala zas až tak dlouho.Na místě bývalé koksovny zjistili pedologové zamoření půdy až do hloubky dvou metrů!!!A tak jsme svědky již několik let trvajícího úsilí o dekontaminaci půdního svršku,která stála a ještě bude stát mnoho finančních prostředků.Dalším příkladem hrubého zacházení s přírodou je existence kališť,která zde zanechala jako výsledek své činnosti společnost Ostramo,dnes Ostramo-Vlček.Tato společnost nejen že své jedů plná kaliště nezlikvidovala sama,ale dokonce nedokázala zužitkovat pomoc státu na jejich likvidaci určenou.A tak nám stále hrozí nebezpečí toho,že odpady proniknou do spodních vod,kde mohou způsobit katastrofu.Další velké nebezpečí pro životní prostředí vychází paradoxně právě ze zavřených dolů.Proč? V době funkčnosti jsou u hlubinných dolů v činnosti mohutné větráky,které odsávají nebezpečné důlní plyny.Tato zařízení nejsou po uzavření dolu v chodu,což se může projevit koncentrací methanu na nebezpečné mezi,za kterou může nastat mohutná podzemní exploze.Nedávno dokonce v samotném centru unikal methan v koncentraci nebezpečné člověku,který by si zde chtěl zapálit cigaretu.Tato cigareta by zřejmě byla jeho poslední.V této oblasti se ukázalo,že není dobré vždy slepě důvěřovat odborníkům ze Západu.Belgický expert prohlásil zavřené doly za bezpečné a OKD mu uvěřilo i přes protesty svých vlastních odborníků.A tak dnes otázka mohutného podzemního výbuchu zůstává otevřená a my můžeme jen doufat,že nedojde k nejhoršímu."

Poznámka

Informace obsažené v práci mohou být již neaktuální.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera185
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse