Proměna - Franz Kafka

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa, Hotelová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Třebíč, Třebíč

Charakteristika: Práce obsahuje rozbor knihy Proměna od Franze Kafky, který je vhodný k maturitní zkoušce a obsahuje poměrně rozsáhlý obsah.

Obsah

1.
Údaje o autorovi, jeho další díla, současníci
2.
Charakteristika doby, ve které bylo dílo vydáno
3.
Literární druh a žánr, umělecký směr
4.
Charakteristika hlavních postav, obsah
5.
Kompozice
6.
Jazyk, hlavní téma
7.
Zajímavosti, vliv díla

Úryvek

"Franz Kafka (1883 – 1924) patří mezi nejslavnější české spisovatele židovského původu. Narodil se v Praze. S otcem měl zvláštní vztah. Obdivoval ho, ale zároveň kvůli němu trpěl častými pocity strachu a viny. Kvůli tomu se uzavíral do vlastního světa. Už na střední škole začal psát. Je předchůdcem absurdní a existenciální literatury. Nejčastější rysy Kafkových děl: absurdita, pesimismus, fantasknost (neuvěřitelné situace jsou prezentovány jakou samozřejmost), groteskní pojetí reality, svět jš líčen do nejnepatrnějších podrobností. Kafka byl ke svým dílům neuvěřitelně kritický. Jen malou část své tvorby uvolnil ke knižnímu vydání. Větší část jeho děl vyšla po jeho smrti, protože jeho kamarád Max Brod nerespektoval Kafkovo přání, aby jeho rukopisy spálil.
Další díla: Proces, Ortel, Zámek
Současníci: Max Brod, Thomas Mann, Romain Rolland
Doba: 1. pol. 20. století – 1. světová válka 1914 – 1918, 2. světová válka 1939 – 1945
Kafka patří mezi německy píšící autory v předválečném, válečném a meziválečném období. Světová literatura v 1. pol 20. století byla tematicky a žánrově velmi pestrá. Do popředí zájmu spisovatelů se dostala existenciální problematika, zmizela tabu a více se experimentuje s jazykem a jeho formou.

Proměna patří do epiky (má děj). Je to novela (kratšího rozsahu, příběh má rychlý spád a na konci je vypointována) nebo to může být i povídka (kratší rozsah, příběh s jednoduchým dějem, málo postav)
Umělecký směr: expresionismus (soustřeďuji se na vyjádření pocitů člověka, které plynou z jeho úzkosti, strachu a osamělosti), prvky existencialismu (literární směr, který vychází z pojetí člověka jako osamoceného a odcizeného jedince).

PRVNÍ ČÁST
Řehoř Samsa, obchodní cestující se soukenickým zbožím, se jednoho dne probudí jako velký ohavný brouk. Nejprve se své podoby lekne, ale větší starost mu dělá, že zaspal do práce. Svou práci sice neměl tolik rád, ale nechtěl přijít pozdě. Řehořově matce se zdálo divné, že Řehoř nejde do práce. Myslela si, že je nemocný. Snažila se dostat do jeho pokoje, ale měl zamčené dveře. K Samsům domů přišel prokurista, aby se dozvěděl, proč Řehoř nepřišel do práce. Řehoř se těžce dostával z postele. Řehoř se snažil říct prokuristovi, že dnes do práce jít nemůže. Všichni se polekali, protože vůbec nerozuměli tomu, co Řehoř říká, mluvil zvířecím hlasem. Řehořův otec chtěl zavolat zámečníka, aby otevřel dveře. Řehoř však použil svoje čelisti k tomu, aby odemknul dveře. Když ho prokurista a rodina uviděli, nemohli uvěřit svým očím. Řehoř začal mluvit na prokuristy, ale ten se polekal a utekl. Řehoř ho chtěl zastavit, ale otec ho zahnal zpět do pokoje. Řehoř byl tak velký, že se nemohl vecpat do dveří a kvůli tomu se poranil.
DRUHÁ ČÁST
Řehořova sestra Markéta mu položila do pokoje jídlo, ale Řehořovi nechutnalo. Řehoř se začal schovávat pod postelí, aby ho nikdo neviděl. Druhý den si sestra všimla, že bratr nic nesnědl. Řehoř měl obrovský hlad, ale sestra mu nepřinesla nic dobrého. Přinesla mu jenom nějaké zbytky. Řehoř dostával jídlo dvakrát denně. Často poslouchal za dveřmi. Kvůli Řehořovi musela pracovat sestra, matika i otec, aby se uživili. Řehořova sedmnáctiletá sestra ráda hrála na housle a Řehoř ji vždy poslouchal. Sestra i matka se Řehoře bály, ale chtěly mu pomoct. Řehoř začal lézt po stěnách, proto mu z pokoje odstěhovaly prádelník i psací stůl, aby měl více místa. Stěny byly najednou holé a Řehoř se pověsil na obraz, aby mu ho neodnesly. Řehoře uviděla matka a pohled na něj ji velice rozrušil a omdlela. Řehoř chtěl nějak pomoct a vyběhl ze svého pokoje. Markéta vše řekla otci, který zrovna přišel z práce. Otec ho šel zahnat. Začal po něm házet jablka, aby ho, co nejrychleji zahnal. Mezitím se matce udělalo lépe a když viděla, jak otec hází po Řehoři jablka, tak se ho snažila zastavit."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29503
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse