Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Renesanční sochařství

Renesanční sochařství

Kategorie: Sochařství

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá renesančním sochařstvím, uvádí charakteristiku daného období a seznamuje s nejvýznamnějšími představiteli – Donatellem, Verrocchiem, Michelangelem a Cellinim. Věnuje se jejich životům a především popisům vybraných děl.

Obsah

1.
Úvod
2.
Donatello
3.
Andrea del Verrocchio
4.
Michelangelo Buonarotti
5.
Benvenuto Cellini
6.
Použité zdroje

Úryvek

"4. Michelangelo Buonarroti
Tento představitel vrcholné renesance v Itálii se narodil 6. března 1475 v Caprese jako Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni. I když se věnoval všem odvětvím výtvarného umění, architektuře, sochařství i malířství, sám sebe považoval vždy za sochaře. Byl činný také v literatuře, zejména v poezii.
Jako chlapec odešel do učení do Florencie. Zde projevil zájem o malířství a začal pracovat v dílně známého malíře Domenica Ghirlandaia. Získal si přízeň florentského šlechtice a mecenáše Lorenza di Medici, u jehož dvora směl začít studovat. Krátce po smrti Lorenza di Medici došlo k vyhnání rodu Medici z Florencie, a tak Michelangelo ztratil zázemí pro svou tvorbu. V roce 1496 však odešel do Říma, kde započal svou velkou uměleckou kariéru.

Obr. 8 představuje Michelangelovo proslulé dílo, vytvořené v Římě v letech 1496-1499, sousoší Pieta pro chrám Sv. Petra ve Vatikánu. Dvě figury, vytvářející dojímavou scénu, vykazují dokonalou znalost anatomie. Nahé tělo Ježíše kontrastuje s Mariiným nařaseným rouchem. Jde o jediné Michelagelovo dílo, které opatřil signaturou (Michael Angelus Bonarotus Florentinus faciebat) .
P o návratu do Florencie vytvořil své další významné dílo, akt Davida (1504, obr. 9). Tato socha byla prvním veřejně vystaveným aktem od dob antiky. Objednala si ji městská správa jako symbol nezávislosti nově ustanovené florentské republiky. Michelangelův David se od předchozích zpracování této biblické postavy liší především odstupem od tématu. Vidíme zde sice jeho atribut, prak, kterým přemůže svého soka, ale jinak je námět tohoto příběhu pouhou záminkou k vytvoření sochy dokonale ztvárňující lidskou postavu.
V roce 1505 byl Michelangelo povolán papežem Juliem II. do Říma, aby zde pracoval na jeho monumentální hrobce, která měla obsahovat čtyřicet soch v životní velikosti a samotný náhrobek. Michelangelo byl touto zakázkou nadšen, ale záhy následovalo zklamání. Papež však ztratil o tento projekt zájem a Michelangelův úkol by tedy odložen na neurčito. Po smrti papeže sice získal novou smlouvu na náhrobek, měl však být mnohem menší než v původním plánu. Nový papež Lev X. však umělci neustále zadával nové a nové úkoly, takže náhrobek pro Julia II. nakonec zůstal nedokončen a čítal pouze nedokončené sochy Otroků (1513, na obr. 10 Umírající otrok) a Mojžíše (1513 – 1516, obr. 11), který byl umístěn do římského kostela San Pietro in Vincoli.
Michelangelo nedokončil ani náhrobky pro rod Medici v kostele San Lorenzo ve Florencii (ty byly později dokončeny jeho žáky). Zdobily jej sochy vévodů a alegorické sochy Noci a Dne, Večera a Jitra (obr 12, 13). Tato díla už můžeme zařadit do manýrismu, figury jsou dynamické a zkroucené a vyzařují živost a ducha.

Michelangelo zemřel 18. února 1564 v Římě. Pohřben je v Basilice di Santa Croce ve Florencii. Svým dílem posunul uměleckou tvorbu tak vysoko, že následující generace se uchýlila k jeho kopírování (alla maniera Michelangelo – po Michelangelově způsobu ). Tímto začíná umělecký proud, který bývá nazýván manýrismem, jehož zástupcem v oblasti sochařství je Benvenuto Cellini."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20380
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse