Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Střední odborná škola obchodu a služeb, Olomouc, Štursova 14, Olomouc

Charakteristika: Práce obsahuje literární rozbor díla Robinson Crusoe od Daniela Defoe, který lze využít jako přípravu k maturitní zkoušce z literatury. Nejedná se jen o Robinsonův pobyt na ostrově, nýbrž i jeho cesty do Číny, Afriky, Madagaskaru, Španělska, Sibiře a podobně, tj. celý Robinsonův život. Navíc práce popisuje i život autora.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Podrobný rozbor jednotlivých dílů
3.
Literární rozbor díla (druh, směr, žánr, místo a doba děje, obsah, charakteristika postav, jazyk, současníci, historický kontext, zfilmování)

Úryvek

"Byl to anglický novinář, spisovatel a představitel romantismu.
Narodil se kolem roku 1660 jako syn Jamese Foea a Alice Foe, jeho jméno ale není zapsané nikde, ani v matrice. Jeho otec byl londýnský obchodník, svíčkař a člen Butcher’s Company (řeznické společnosti). V 10 letech mu zemřela matka Alice. Měl o jeden rok starší sestru Elizabeth. Nebyl hrdý na svůj nízký a prostý původ, proto si začal ke konci 90. let 17. století ke svému jménu přidávat aristokratické „De“. Později prý tvrdil, že je spřízněný se šlechtickým rodem De Beau Faux.
Roku 1684 se oženil s Mary Tuffleyovou, se kterou měl 2 syny a 5 dcer.
Za svoje vydané dílo The shortest way with the Dissenters byl roku 1703 vězněn a propustili jej o pět měsíců později díky zásluze Roberta Hurleyho. O rok později začal vydávat časopis the Review, který byl vydáván až do roku 1713. Odsoudili ho na pranýř za ironický pamflet, který navrhoval řešení problémů mezi státní, anglikánskou církví a puritány. Poté byl získán do státní služby. V roce 1707 připravoval jako tajný agent sjednocení parlamentů Anglie a Skotska.
Kniha Robinson Crusoe je založena na pravdivém příběhu námořníka Selkirka. Je to jeden z prvních románů s realistickými prvky. Z Robinsona vytvořil typ svobodného jedince, který ztělesňoval morálku bílého muže.
Ve svých dílech rozvíjel tradici španělských pikareskních románů a cestopisů a vystihoval ekonomické myšlení lidí v době počátků kapitalismu. Používal během svého života více než 198 pseudonymů. (T. Taylor, Andrew Morton, Merchant).

Díla
Hymnus na pranýř (1703)
Robinson Crusoe (1719) – The life and strange surprising adventures of Robinson Crusoe of York
Dobrodružný život kapitána Singletona (1720)
Moll Flandersová (1722) – příběh mravně narušené ženy, kterou drtivý osud žene z náruče jednoho muže do druhé a která se později ve stáří stává úspěšnou zlodějkou a podvodnicí
Deník morového roku (1722)
Cesta po celých Britských ostrovech (1724-1727)

Robinson Crusoe
Toto knižní vydání je rozděleno do dvou částí:
1. Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku (The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe, of York)
2. Další dobrodružství Robinsona Crusoe (The Farther Adventures of Robinson Crusoe) - druhá a poslední část Robinsonova života
ROBINSON CRUSOE
DÍL PRVNÍ
Robinson se narodil roku 1632 v Yorku do dobré rodiny jako třetí syn. Jeho otec pocházel z Brém – po zbohatnutí se přestěhoval do Yorku a oženil. Otec dal Robinsonovi dobré vzdělání, ale ten touží jen po plavbách na moři. Otec mu poví, že pokud zůstane a poslechne jej, udělá pro Robinsona všechno. Ten se jeho slovy řídí, ale po čase chce, aby jeho matka přemluvila otce a on souhlasil s jeho odjezdem na moře - ta však odmítne, otec by ale ani tak nesouhlasil. Od té doby se od nich Robinson nepatrně izoluje. O rok později 1. září impulsivně nastoupí v Hullu na pobízení přítele na jeho loď směřující do Londýna a nezanechá po sobě žádný vzkaz. Při jedné bouři trpí mořskou nemocí, ale snaží se pomoci ostatním. Zoufale vysílají signál o pomoc, až jim blízká loď pošle záchranné čluny, na nichž se doplaví do Yarmouthu, kde se dočasně ubytují. Robinson se ze strachu z posměchu a studu odmítá vrátit domů, vydává se do Londýna, kde se blíže spřátelí s jedním kapitánem obchodní lodi, jenž se vydává do střední Afriky a nabízí mu cestu zdarma, což přijímá. Jeho obchodní cesty mu vynesou peníze. Stane se Guinejským obchodníkem a po smrti kapitána se do Guineje vydává podruhé. Přepadnou je turečtí piráti ze Salehu. Jejich kapitán si z Robinsona udělá otroka. Dva roky nevidí šanci na útěk, až jednou ho pán pošle ještě se dvěma chlapci lovit na moře ryby. Zavede loďku daleko od břehu, jednoho Maura z ní vyhodí a druhý, Xury, mu přísahá věrnost. Kvůli pitné vodě zastaví a napadne je lev, kterého Robinson postřelí. Doplují k neznámému ostrovu, nají se a napijí. Chtějí se vydat na cestu, ale uvidí spícího lva. Zastřelí ho a z jeho kůže udělají kožešinu. Robinson se bojí, že nepřežijí nebo je zabijí černoši, ale ti jim naopak ustrašeně nabídnou jídlo. Po 10 dnech potkávají portugalskou fregatu, která je vezme na loď, odkoupí od něj Xuryho s podmínkou, že jej po 10 letech propustí. Odváží jej do Brazílie. Po 4 letech se Robinsonovi podaří vypěstovat tabák a s pomocí Portugalce lehce zbohatne. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera31253
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse