Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Role žen v italském sjednocovacím procesu

Role žen v italském sjednocovacím procesu


Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká práce o italském Risorgimentu (sjednocení Itálie), výjimečná však tím, že se nezabývá "typickými", hlavně mužskými, osobnostmi italského sjednocení, ale postavami známých žen tohoto období a jejich vlivem na události.

Obsah

1.
Úvod
2.
Elizabeth Barrett Browning
3.
Madame de Staël
4.
Anny Jameson
5.
Isa Blagden
6.
Jessie White
7.
Anita Garibaldi
8.
Závěr

Úryvek

“Giosué Garducci řekl, že Jessie White (Mario) „je velká žena, které my Italové mnoho dlužíme“. Setkala se s Garibaldim v Londýně v roce 1854 jako přítelkyně jeho „snoubenky“ (Emmy Roberts), se kterou také cestovala do Itálie. Garibaldi si cenil její až mužné energie a především jejích schopností zdravotní sestry. Velkou úctu k ní choval Mazzini, jehož oddanou následovnicí byla, i když o ní také prohlásil, že „mluví jako voják, každého uráží a používá způsoby, které jsou panovačnější než Garibaldiho vlastní“. Pro Mazziho povstání sháněla finanční podporu, za což také strávila čtyři měsíce ve vězení. Zde se také setkala s mladým patriotem Albertem Mariem, který sdílel její názory a stal se jejím manželem. S ním také následovala tato statečná ošetřovatelka Garibaldiho do bitev, vždy v předních liniích. Při různých společenských akcích se také ráda objevovala se symboly italské trikolóry. Často tak docházelo k neshodám mezi (dnešním jazykem řečeno) akční Jessie a křehkou Elizabeth Browning. Ani po ukončení sjednocení nepovažovala Jessie svůj úkol za splněný
– za svůj úkol si vybrala zvýšení povědomí a řešení sociální otázky (včetně zdravotní problematiky, otázky bydlení a pracovních podmínek). Ani na sklonku svého života nezahálela – učila na italských středních školách a psala o historických událostech, které zažila, včetně několika biografií."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47b0c2354e605.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Zeny_ve_sjedn_IT.doc (42 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse