Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Sběrnice a rozhran: rozvoj

Sběrnice a rozhran: rozvoj

Kategorie: Hardware

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce vymezuje základní pojmy spojené s počítačovými sběrnicemi. Věnuje se podrobnějšímu popisu jednotlivých druhů. Uvádí náhled do stavu v roce 2000, včetně příkladů konkrétních cen vybraných typů.

Obsah

1
Vymezení základních pojmů
1.1
DMA
1.2
IRQ
1.3
Bus mastering
2
Vývoj sběrnic a rozhraní
2.1
PC Bus
2.2
ISA
2.3
EISA
2.4
VL-Bus (VESA Local Bus)
2.5
PCI
2.6
Porovnání ISA, EISA, VL-BUS, PCI
2.7
AGP
2.8
USB
2.9
AMR
2.10
SCSI
2.11
IDE, EIDE, ATA
3
Dnešní stav
4
Výtažek z ceníku společnosti Comfor, s.r.o. k 7. dubnu 2000
4.1
Grafické karty
4.2
Interní faxmodemy
4.3
Skenery
4.4
Pevné disky

Úryvek

"USB

USB (Universal Serial Bus) je dnes považováno za sběrnici budoucnosti. Bylo navrženo v roce 1995 skupinou společností, jako např. Intel, Compaq, IBM či Microsoft. Je určeno především pro připojení externích zařízení, mělo by nahradit paralelní i sériový port. Dnes je integrováno snad ve všech vyráběných čipsetech, do starších počítačů jej lze přidat pomocí rozšiřující PCI karty. Přenosová rychlost se liší podle kabelu: 1,5 Mb/s u nestíněného a 12 Mb/s u stíněného. Lze k němu systémem hubů připojit až 127 zařízení, a to za chodu počítače, přičemž operační systém si sám automaticky natáhne potřebné ovladače. Ačkoliv jeho rychlost je desetkrát větší než rychlost paralelního a stokrát větší než rychlost sériového portu, přesto zůstávají oblasti, kde je i USB pomalé: pevné disky (řešením je SCSI) či grafika (AGP).

AMR

AMR (Audio/Modem Riser) je ze všech popisovaných sběrnic nejmladší. Reaguje na tendenci výrobců základních desek integrovat na své výrobky i různé analogové části
(modem, zvuková karta apod.). Vychází ze standardu Audio Codec 97. Striktně odděluje analogové části od digitálních a umísťuje je na speciální přídavnou kartu zasunutou právě do slotu AMR. Tím se řeší zdržení uvedení základní desky na trh kvůli homologaci – deska se uvede na trh bez analogové karty a po homologaci se do ní karta zasune. Na kartě jsou skutečně jen linkové, analogové části, vlastní potřebnou činnost provádí deska a procesor. AMR je tedy určena především pro softmodemy.

SCSI

SCSI (čte se jako „skazi“) je zkratka z anglického výrazu Small Computer System Interface. Toto osmibitové paralelní rozhraní bylo vyvinuto v první polovině 80. let jako univerzální počítačové rozhraní pro různá zařízení, například HDD, CD-ROM, skenery či magnetopáskové jednotky. Zařízení SCSI má řadič integrovaný přímo v sobě, tudíž deska v počítači už není řadič, ale pouze skupinový adaptér, host adapter, zasunutý nejčastěji do slotu ISA či PCI, ale lze jej samozřejmě najít i v VL-Bus, PCMCIA či dokonce integrovaný do základní desky (Macintoshe, Unixové pracovní stanice). K němu lze připojit až osm SCSI zařízení, interních i externích, každé má svůj jedinečný identifikátor. Maximální počet s pozdějšími verzemi SCSI roste. Řetěz zařízení musí být zakončen na obou stranách terminací.
Původní verze SCSI-1 z roku 1980 nebyla přesně definována, což vedlo k nekompatibilitám mezi jednotlivými výrobci. Maximální přenosová rychlost byla 5 MB/s, maximální délka kabelu 6 metrů. Problémy s nekompatibilitou částečně vyřešila přesnější standardizace ve formě SCSI-2, která zároveň přidala podporu některých dalších zařízení zlepšila rychlost přenosu dat. V rámci SCSI-2 byly definovány Fast SCSI, které zdvojnásobuje rychlost přenosu (10 MB/s), Wide SCSI, které díky speciálnímu kabelu zvětšuje šířku toku dat na 16 nebo 32 bitů (rychlost přenosu až 20 MB/s) a nebo Fast-Wide SCSI, díky němuž kombinací obou předchozích lze dosáhnout rychlosti až 40MB/s. To vše však na úkor maximální délky kabelu, která se snížila na 3 metry.
SCSI-3 zvyšuje ve verzi Ultra Wide SCSI počet možných připojených zařízení na 16. Také rozšiřuje množinu možných vodičů a konektorů. Datová sběrnice má standardně šířku 8 bitů (Ultra SCSI – rychlost přenosu 20MB/s) resp. 16 bitů (Ultra Wide SCSI – 40 MB/s). Nicméně se zkracuje maximální možná délka kabelu na 1,5 metru. Standard LVD definuje další generaci: Ultra2 SCSI se 16bitovou šířkou přenosu a maximální rychlostí 80 MB/s, díky odlišné signalizační technice se však maximální délka kabelu prodlužuje na 12 metrů. Zatím nejnovější specifikace Ultra3 SCSI opět zdvojnásobuje rychlost na 160 MB/s, maximální délka kabeláže zůstává na 12 metrech. Zavádí ovšem systém kontrolních součtů, čímž se rapidně zvyšuje bezpečnost přenosu."

Poznámka

Tato práce obsahuje tabulky. Čistého textu v práci jsou cca 4 strany.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera514
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse