Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Slavnostní oblečení do společnosti

Slavnostní oblečení do společnosti


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá výběrem slavnostního oblečení do společnosti. Popisuje, kdy si obléct smoking, krátké dámské šaty, či lodičky.

Obsah

1.
Úvod
2.
Smoking
3.
Formal dress
4.
Večerní oblek
5.
Krátké šaty
6.Obuv

Úryvek

" Chystáme-li se na večerní společenskou akci, především si všimneme, zda hostitel na pozvánce neuvedl tzv. dress code, tedy instrukci, co si máme obléci. Obvykle se uvádí pokyn jen pro muže, očekává se, že žena se muži přizpůsobí tak, aby vytvořili souladný pár.
Najdeme-li na pozvánce pokyn black tie (cravate noire), jde o akci na nejvyšší společenské úrovni, protože black tie (černý motýlek) označuje smoking. Stal se tím, čím byl ještě za Gutha-Jarkovského frak.
Charakteristickým rysem smokingu jsou lesklé saténové klopy. Kalhoty mají lesklý lampas a jsou bez záložek. Ke smokingu se nosí lakovky. Košile je charakteristická skrytými knoflíčky, a pokud jsou vidět, musejí být ozdobné, např. perleťové. Límeček může být buď klasický, jako u běžné košile, nebo stojací, který přešel ke smokingu z fraku. Nezapomeneme na manžetové knoflíčky a šviháci mohou použít kapesníček do náprsní kapsičky. Anglicky se smokingu říká také dinner jacket, a to by nám mělo připomínat, že smoking nenosíme před 18. hodinou. Vezme-li si muž smoking, žena se slavnostnímu oblečení přizpůsobí. Může si vzít krátké šaty, ale bude uvažovat především o velké večerní.
Pokud předepíše hostitel na pozvánce formal dress neboli tmavý oblek, mají pánové stejně tak malý manévrovací prostor jako u smokingu. Nevezmou si ani šedý, ani hnědý nebo modrý oblek, ale jedině černý. Mají možnost volby mezi jednořadovým a dvouřadovým sakem. Společensky mezi nimi není žádný rozdíl, můžeme si oblíbit kterýkoli z nich.
Dvouřadové sako je konzervativnější, je uzavřenější, a proto lépe drží fazónu, může se tudíž hodit silnějším postavám. Jednořadové sako je pohodlnější, proto víc svádí k ležérnosti a k rozepínání knoflíků, což není vždy ku prospěchu věci.
K večernímu obleku se nosí vždy jen kožené a šněrovací boty, vyloučíme mokasíny a semišovou obuv. Ponožky by měly korespondovat s barvou obuvi, a protože společenské večerní boty jsou jen černé, ponožky budou také černé, a navíc tak dlouhé, aby ani při přehození nohy přes nohu nedošlo ke „skandálnímu odhalení“ chlupatého lýtka. Košili volíme na večer jednobarevnou, decentních tónů, nejlépe krémovou anebo bleděmodrou, na nejslavnostnější akce bílou.
Má-li partner tmavý oblek, žena si vezme krátké šaty. Výraz „krátké“ znamená, že nejde o velkou večerní, kdy lem sukně sahá ke kotníkům. Krátké šaty sahají od poloviny lýtek ke kolenům i mírně nad… Jdeme-li ovšem na ples, pak i když muž si vezme „jen“ černý oblek, žena si může vzít jak krátké, tak i dlouhé šaty."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x48f8c6597a0e3.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Slavnost_oblec.doc (43 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse