StB - esej


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Autor krátkého textu se zamýšlí nad důvody podpisu spolupráce s StB. Informuje o svém názoru na spolupráci s StB hudebníka Jaromíra Nohavici a Štěpána Málka.

Obsah

1.
Úvod
2.
Důvody podpisu
3.
Jaromír Nohavica a Štěpán Málek

Úryvek

"Každý hřeší. I když toho pak lituje, dělá všechno proto aby to odčinil, tyto hříchy ho pak provázejí celý život. Pokud však člověk hřeší pro dobro jiných je to pořád hřích?
Tuto otázku si nejspíš položilo mnoho lidí před tím, než podepsali spolupráci s StB. Sám si nedokážu představit jak bych v takové situaci jednal. Mám nechat vyhodit bratra z univerzity a rodiče z práce? Nebo podepsat smlouvu s ďáblem a zachránit tak svoji rodinu? Nevím a jsem rád, že nad tím nemusím vážně přemýšlet, protože se mi to zdá jako bezvýchodná situace.
Mnoho umělců se do takové situace dostalo, například Nohavica, u kterého se prokázalo, že spolupráci s StB podepsal. Mě však zaujala kauza Štěpána Málka, pedagoga na Hradecké univerzitě a zpěváka punkové skupiny N.V.Ú. Pro většinu lidí asi nezajímavý případ, avšak pro mě jako posluchače N.V.Ú. právě naopak. Štěpán Málek byl nedávno obviněn, že podepsal smlouvu o spolupráci s StB. Jeho jméno se objevilo na Cibulkových seznamech, avšak zpěvák vše popírá. Hodně fanoušků jeho punkové skupiny ho zavrhlo, avšak podle mého názoru mu můžeme těžko vyčítat jestli někdy v 80.letech spolupracoval s StB. Je to už přece jenom více než 20 let a jako posluchači N.V.Ú. je mi jedno jestli je jejich zpěvák třeba opice, hlavně když hrají dobrou muziku. A takhle by to měli lidé brát u všech umělců. "

Poznámka

Práce obsahuje pouze 224 slov.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4adcc82a0f64b.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
StB_esej.doc (26 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse