Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Svíčky - historie a výroba

Svíčky - historie a výrobaKategorie: Výrobek, Chemie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce do předmětu Kulturologie se zabývá historií svíček. Popisuje nejen jejich atmosféru i druhy, ale také složení a výrobu.

Obsah

1.
Historie svíček
2.
Atmosféra svíček
3.
Druhy svíček
4.
Složení svíček
5.
Výroba svíček

Úryvek

"Díky své nekonečné mnohotvárnosti dokáží svíčky ozvláštnit jak přísně tradiční, tak i volně uspořádané interiéry. Krásně působí uprostřed útulného obývacího pokoje, klasické jídelny, stejně jako rustikálně zařízené kuchyně. Svícen postavený na jídelním stole nebo slupina rozsvícených svíček na konferenčním stolku zcela promění své okolí. Zdobení svíčkami je tvůrčí a povznášející činnost a současná bohatá nabídka vhodných doplňků jistě poskytne potřebnou inspiraci.
Podobně jako v průběhu roku proměňují rostliny a živočichové a rostliny nám podle barvy svých květů a ostatních částí napovídají, jakou roční dobu právě prožíváme, můžeme i svíčky vybrat a zkombinovat tak, aby vytvářely a oslavily proměny času. Je možné buď koupit svíčky ve tvaru různých květů, listů a plodů, které symbolizují atmosféru jednotlivých částí roku, nebo sáhnout po některém z jednoduchých nápadů, jak svíčky přizdobit, aby odpovídaly dané roční době.
Všeobecně platí, že svíčky se mají spíše skladovat v horizontální poloze, nestane se však nic hrozného, když budou uloženy vertikálně, pokud budou těsně naskládány v krabici. Nejdůležitější požadavek je, aby svíčky nebyly vystaveny přímému slunečnímu světlu, protože by mohly změknout a jejich barvy by vybledly.

Druhy svíček: tažené svíčky – základní, nejstarší a tradiční typ svíčky je svíčka vyrobená technikou namáčení. Tímto způsobem se svíčky vyráběly po staletí. Výrobní postup spočívá v tom, že se připravený knot opakovaně namáčí do roztaveného vosku. Po každém namočení se vosk nechá zaschnout a postup se opakuje. Svíčka postupným namáčením nabývá na objemu a tvaruje se. Výsledné svíčky mohou být dlouhé, štíhlé, elegantní, zúžené směrem k hornímu konci, ale také krátké a poměrně silné.

Lité svíčky – až počátku devatenáctého století se většina svíček vyráběla tažením, než se objevil stearin. Zjistilo se, že zvyšuje srážlivost vosku, a díky tomu vznikl nový způsob výroby svíček, totiž odléváním do forem. Nejprve se odlévaly pouze jednoduché válcovité tvary, v pozdější době se objevují i tvary složitější. Stearin rovněž omezuje odkapávání vosku.
Lité tvarované svíčky – litím rozpuštěného vosku lze svíčkám dávat ty nejpodivuhodnější tvary. Mezi nejoblíbenější patří svíčky, které napodobují objekty z přírody, které jsou ve své přirozené podobě každému známé, ale ve formě svíček jsou poněkud neobvyklé. Například svíčky ve tvaru šišek, kaštanů, listů nebo ptačích per. Existují i svíčky na různá žertovná témata nebo v podobě figurek z dětských kreslených seriálů.
Svíčky z včelího vosku- včelí vosk má jedinečné a neobyčejné vlastnosti. Nejen že při hoření překrásně voní, ale navíc má od přírody překrásnou medovou barvu, která svíčce dodává zvláštní kouzlo. Není o mnoho dražší než parafin a jeho velkou výhodou je, že hoří pomaleji, a tím prodlužuje životnost svíčky. Včelí vosk se většinou objevuje ve formě plátů. Ty mají zlatavou barvu, ale můžete dostat i vosk obarvený modře nebo v pastelových odstínech obou zmíněných barev.
Parfémované svíčky – vedle svíček s přírodní vůní lze rovněž koupit svíčky obsahující vonné esence, které se při hoření uvolňují a naplňují okolní vzduch svou vůní. Vůní existuje nesmírné množství, od smyslných či romantických až po zklidňující. Můžete najít i aroma s povzbuzujícím, občerstvujícím nebo čistě praktickým účinkem. "

Poznámka

Práce kompilačního charakteru. Čerpáno z: http://www.exodus.cz/sekce/podsekce/terapie/vyrobky-ds-2008-svicky/index.html; http://www.mbhandmade.cz/uvod.php.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x491aa55e37072.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Svicky_historie.doc (41 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse