Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Symbolismus v malířství

Symbolismus v malířství


Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zaměřuje na projevy symbolismu v malířství. Přibližuje nejvýznamnějšího představitele francouzkého symbolistického malíře Paula Gauguina - charakterizuje jeho osobu a tvorbu.

Obsah

1) Symbolismus
2) Paul Gauguin
3) Reakce v českém malířství
4) Výběr obrazů.

Úryvek

Obraz Zátiší s portrétem Charlese Lavala přesvědčivě ukazuje, jak se umělec rychle přibližoval ke svému pozdějšímu syntetickému stylu. Okraj obrazu řeše Lavalův profil zcela v duchu Degasových mimostředových kompozic. Obraz působí silným dekorativním účinkem, docíleným promyšlenou kompozicí pevně vymezených tvarů a jasných barev. Jak vidět, Gauguin opustil Pissarrův příklad a zaujala ho nyní více díla Degasova a Cézannova. Vliv druhého mistra prozrazuje také zátiší Bílý ubrus, jehož celková světelná struktura je ještě impresionistická, avšak nakloněná deska stolu a dekorativní motiv květované tapety na pozadí jsou zřetelně cézannovské.

Pražská Národní galerie chová jeden z vrcholných Gauguinových obrazů tohoto období – Dobrý den, pane Gauguine. Podobná malba zdobila horní výplň dveří v jídelně hostince Na pláži v Le Poldu, poté co si Gauguin s přáteli místnosti zkrášlili obrazy, kresbami a litografiemi. Plátno je ironickou parafrází Courbetova obrazu Dobrý den, pane Courbete. Gauguin se spodobnil jako ošumělý a osamělý ubožák, zjevující se jako přízrak v krajině zalité zvláštním světlem pronikajícím bouřkovými mraky.

Poznámka

Přehledná práce.
Je uvedena použitá literatura.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x44eda825c8fbb.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Symbolismus_v_malirstvi.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse