Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Utrpení mladého Werthera - Johann Wolfgang Goethe

Utrpení mladého Werthera - Johann Wolfgang Goethe

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa, Hotelová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Třebíč, Třebíč

Charakteristika: Práce obsahuje rozbor knihy Utrpení mladého Werthera od Goetheho k maturitní zkoušce s poměrně rozsáhlým obsahem.

Obsah

1.
Údaje o autorovi, jeho další díla, současníci
2.
Charakteristika doby, ve které bylo dílo vydáno
3.
Literární druh a žánr, umělecký směr
4.
Charakteristika hlavních postav, obsah
5.
Kompozice
6.
Jazyk, hlavní téma
7.
Zajímavosti, vliv díla

Úryvek

"Johann Wolfang Goethe (1740 – 1832) byl německý spisovatel, básník, dramatik a filozof. Narodil se ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystudoval práva. Krátce působil jako právník ve Wetzlaru. Většinu část života však prožil ve Výmaru. Vstoupil do vévodských služeb, kde působil jako tajný rada a ministr. Přátelil se s Fridrichem Schillerem. Hodně cestoval. Navštívil i několikrát ČR, kde se léčil v západočeských lázních. Byl členem skupiny Sturm und Drank (bouře a vzdor). Jedná se o nejvýznamnější proud německého preromantismu. Hnutí prosazovalo tvůrčí svobodu pro umělce, odmítalo společenské konvence, kritizovalo každou formu útlaku a do popředí kladlo cit, vášeň a fantazii. Vzorem této skupiny byl William Shakespeare J. – J. Rousseau.
Další díla: Ifigenie na Tauridě, Torquato Tasso (dramata, obě díla inspirovány Goethovým pobytem v Itálii), Faust (dvoudílná tragédie, vrchol jeho tvorby)
Současníci: Fridrich Schiller, Johann Gotfried Herder
Doba: 18. století – je charakteristické tím, že kritizuje role státu a církve, zápasí o svobodu, snaží se o vědecké poznání světa a o uspořádání společnosti podle ,,zásad zdravého rozumu´´.
V českých zemích vláda Marie Terezie a Josefa II.
V té době byla velmocí Francie - vláda Ludvíka XIV. (král Slunce). Právě ve Francii vznikaly nové umělecké směry – klasicismus a osvícenství, které inspirovali celou Evropu. Na konci 18. století došlo k Velké francouzské revoluci. Došlo k popravení francouzského císaře Ludvíka XVI. a jeho manželky Maria Antionetty. Vlády se ujal Napoleon Bonaparte.
Anglie se stala kolébkou průmyslové revoluce.
2. pol. 18. století – vznik preromantismu (období mezi klasicismem a osvícenstvím)

Je to epika (má děj). Jedná se o román (delší časové období, hodně postav, hlavní dějová linie se dále větví), který je psán kombinací formy dopisů a deníkových záznamů (pouze dva dopisy jsou adresované Lottě, ostatní jsou kamarádovi Vilémovi). Tento román v sobě nese autobiografické prvky.
Umělecký směr: preromantismus - vzniká jako reakce na klasicismus a osvícenství. Předcházel romantismu. Odmítá nespravedlnost, feudalismu a útlak. Navrací se k přírodě, k lidové slovesnosti. Důraz je kladen na city. Vzor – venkovský, prostý, nezkažený člověk, prostý způsob života.

Werther – hlavní hrdina, mladý malíř, milovník přírody a literatury (neoblíbenější četba – Homér) štědrý (často někomu daroval peníze), citlivý, chorobně zamilovaný do Lotty
Lotta – mladá vesnická dívka, velice krásná, černooká, dobrosrdečná, láskyplná, má pevný charakter a klid v duši. Má 8 sourozenců, o které se musí starat po matčině smrti. Zasnoubená s Albertem, kterého si vezme.
Albert – úřední, poměrně bohatý, klidný, spravedlivý, k Lottě se chová velice hezky, spřátelí se s Wertherem a navíc ho považuje za velmi chytrého člověka

PRVNÍ DÍL
Werther opouští rodinu, svého kamaráda Viléma a také dívku Leonoru, která do něj byla velice zamilovaná, ale Wertherovi se líbila víc její sestra. Hlavní hrdina odjíždí na venkov do nespecifikovaného místa (záměr autora), kde musí vyřídit jakési dědické záležitosti se svojí tetou. Zdejší krajina se mu velice líbila. Werther se snažil, aby si užíval života a zapomněl na jeho přítelkyni, která zemřela.
Asi půl hodiny za městem, kde byl Werther ubytovaný, se nacházela vesnička Wahlheim (název města vymyšlený). Vesnice ho velice zaujala a cítil se v ní velice dobře. Zdejší chasa pořádala ples. Werther se rozhodl, že půjde a tak pozval zdejší slečnu. Domluvil kočár a společně s dalšími lidmi se vydali na ples. Museli však vyzvednout sestřenici Wertherovi společnice. Jmenovala se Charlotta S..Wertherova společnice ho hned upozornila, že Charlotta je velice krásná a ať si dá pozor, aby se nezamiloval, protože Charlotta je zasnoubená, ale její muž musel odcestovat. Jejímu snoubenci zemřel otec, a proto musel odjet, aby vyrovnal rodinné záležitosti. Když přijeli k Lottinému domu, Werthera okamžitě zaujali děti, které pobíhali na dvorku. Po chvilce přišla Lotta. Měla na sobě prosté bílé šaty s červenými stuhami. Museli však ještě chvíli počkat. Lotta musela dát dětem večeři, protože od jiných jídlo nechtěli. Když Lotta nakrmila děti, mohli odjet naples. Ples byl hezký. Werther si dokonce s Lottou mohl zatančit valčík, protože její společník ho tančit neuměl. Lotta uměla tančit nádherně a při tanci s ní se Werther cítil krásně. Navíc pocítil, že se mu Lotta velice líbí. Během tance se Werther dozvěděl, že její manžel se jmenuje Albert. Najednou přišla velká bouře. Hospodská poskytla Wertherovi a jeho přátelům pokoj. Aby se nenudili, tak si zahráli hru. Když bouřka ustoupila, šel Werther s Lottou ven. Uviděl, že má v očích slzy, sklonil se k ní a políbil jí ruku. Když kolem 2 hodiny odjížděli z plesu, Werther doprovodil Lottu domů a slíbil jí, že se ještě téhož dne uvidí.
Werther si Lottu velice oblíbil. Chodil k ní téměř každý den. Když nebyl s ní, tak si většinou četl Homéra. Werther trávil u Lotty většinu svého volného času a navíc si velice oblíbil její sourozence. Pravidelně si s nimi hrál a hodně mu přirostly k srdci."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29499
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse