Seminarky.cz > Životopisy > > > Vítězslav Hálek

Vítězslav HálekKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek spisovatele Vítězslava Hálka.

Obsah

1.
Vítězslav Hálek

Úryvek

"Hálek Vítězslav (1835 – 1874)

Vedle J. Nerudy je hlavním představitelem májovců, básník, prozaik, dramatik, kritik a žurnalista. Narodil se v Dolínku nedaleko Prahy. Rozhodující význam měl pro něho příchod do Prahy a především jeho nástup do Akademického gymnázia. Po jeho absolvování se přihlásil na Filozofickou fakultu, studia však nedokončil, rozhodl se být spisovatelem. Pracoval v různých oblastech kulturního života a vystupoval společně s ostatními májovci. Od založení Národních listů byl jejich redaktorem. Šťastně se oženil, zemřel však předčasně poměrně mladý, těsně před čtyřicítkou.
Oproti Janu Nerudovi byl Hálek hned ze začátku považován za největšího básníka své doby, jeho první sbírka i Večerní písně měla ihned nesporný úspěch a také dále byly všechny jeho práce přijímány se sympatiemi. Bylo to především pro harmonický, vyrovnaný a optimistický obraz, který se svým dílem snažil vytvářet.
Alfréd, tato lyricko-epická Hálkova knižní prvotina jde ve plně ve stopách Máchova Máje, jedná se o tzv. Byronskou povídku.
Večerní písně, lyrická sbírka plná optimismu, hravosti a radosti, napsaná lehkou a zpěvnou formou. Ústředním tématem je láska v různých variacích.
V přírodě, má širší a univerzálnější záběr než sbírka předchozí, vyšla ve třech svazcích v letech 1872 – 1874. Zachycuje malebnou krásu české krajiny pomocí různých barev, tónů, zvuků a barev. Svět člověka je zde uveden v přímém vztahu ke světu ptáků, stromů a květin.
Pohádky z naší vesnice, vyšla až po Hálkově předčasné smrti. Jedná se o drobné epické příběhy ze života lidí na vesnici.
Muzikantská Liduška, Poldík Rumař, Na statku a v chaloupce, Na vejminku, Náš dědeček, podobně jako v poezii, také v povídkách, že pro člověka je vždy dobré to, co souzní a je v souladu s přírodou. Pokud člověk tento soulad a určité mravní normy poruší, bývá potrestán. Mezi povídkami můžeme rozlišit povídku městskou (Poldík Rumař, U panských dveří) a povídku vesnickou (Muzikantská Liduška, Na statku a v chaloupce, Na vejminku, Náš dědeček).
Král Vukašín, drama, první hra uvedená v Prozatímním divadle
Záviš z Falkenštejna, drama."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5215cd9eab8c4.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
V_Halek.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse