Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Vladislav Vančura: Markéta Lazarová - podrobný popis děje 2/20

Vladislav Vančura: Markéta Lazarová - podrobný popis děje 2/20

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přináší velmi detailní popis děje románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová doplněný o různorodé postřehy z četby i interpretaci některých motivů v knize. Úvodní části charakterizují žánr díla, dotýkají se formy vyprávění a jazyka a uvádějí některé poznámky k četbě. Po shrnutí myšlenkového a dějového jádra knihy a stručném přiblížení postav následuje na deseti stranách podrobné líčení děje románu po jednotlivých kapitolách. Součástí práce jsou rovněž poznámky z doslovu knihy. Předchozí část série naleznete zde Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol - podrobný popis děje 1/20 a následující zde Karel Čapek: Povídky z jedné kapsy - podrobný popis děje 3/20.

Obsah

1.
Žánr a čím čtenáře oslovuje
2.
Forma vypravování, jazyk
3.
Postřehy z četby
4.
Dějové a myšlenkové jádro díla
5.
Postavy
6.
Děj románu
7.
Poznámky z doslovu

Úryvek

"Žánr, čím oslovuje:
proza, historický smyšlený příběh, působí na čtenáře silnými motivy lásky a nenávisti, jasně záporné čí kladné postavy, nelze číst nestraně, ani sám autor není nestraný

Forma:
Příběh je vyprávěn Vančurou v čase minulém. Píše například: "avšakjak mluví vypravování o jeho dcerách ?"
Nijak netají, že se jedná o smyšlený příběh, ovšem při čtení nabýváme dojmu jakoby ho spíše odněkud slyšel a pouze ho převypravoval. Byl mladý rytíř jménem Sovička. Odkud se vzal ? To věru nevím. Snad mu šlapal na paty starší bratr.... Zájem sličných paní se zajisté odnášík líbezným příhodám milenců
Vančura často vstupuje do příběhu a mluví ke čtenářům, většinou pánům či paním nebo prezentuje myšlenkové pochody, u kterých neni jasné že jsou od něj.

Jazyk bible kralické – přechodníky , často mluví o Prozřetelnosti (s velkým P), ve smyslu osudu

vančura často používá přací výroky jako kéž by se příběh ubíral tak a tak, kéž by se tohle nestalo

Postřehy:
Vančura mnohokrát detailně popisuje průběh rozných většinou bodných zranění, již z toho lze poznat, že se jedná o lékaře.

Vančura nevypráví příběh suše jako by stál nezúčastněně stranou a pouze zprostředkovával čtenáři příběh, ale hojně komentuje svoje názory na věc, což je pro něj právě charakteristické.

Stejně jako Vančura tvrdí, že nebe je prázdné. Odlišuje projevy duše a projevy mysli a tělo. Věří že člověk je víc než jen mysl a duše.

Myšlenka díla:
oslavuje sílu
loupežníci jako renesanční hrdinové, kteří si užívají života at' to stojí co to stojí jsou hrubý a vraždí avšak mají jakousi čest narozdíl od ustrašeného lazara heslem loupežníků je nemít strach ale nebýt ani hrdinou markéta lazarová je na začátku přesný opak, - odpírání a moralismus, avšak i když je znásilněná a trpí, dostává se jí loupežnický způsob života pod kůži a začíná se u ní pomalu projevovat podobná povaha jako u nich
Oslavuje že se chovají jako zvířata a naopak pošpinuje hejtmana jako sprostáka, který takový není, chybí mu bezprostřednost, moc se stará o to co bude dál
loupežníci se o zajatce příliš nezajímají a ani jim úmyslně neubližují, jsou jim lhostejní a ti tak začínají žít jako v divoké smečce společně s nimi

divoká smečka loupežníků by mohla představovat socialismus až anarchismus, kde si každý dělá co chce a platí zde pouze zákony silnějšího či přirozené autority, nikoliv autority jako je Pivo, jeho vojsko pupkáčů je naopak zřejmě příkladem kapitalismu. Popisuje městské stráže jako loutky hejtmana, který za něj umírají a on si zatím spokojeně spí – kritika kapitalismu

Vančura zobrazuje boje co možná nejrealističtěji, jak mohli v těch dobách opravdu probíhat

Ačkoliv loupežníci ctí boha užívají si života a dělají si co chtějí. Zatímco Markéta Lazarová představuje víru v boha v katolickém podání – asketismus, odříkání. Když se dostává do tábora loupežníků zbaví ji panenství tak čistoty. Markéta je zlomená, sebrali ji všechno co měla, a otec se jí zřekne, přestože ona se nemohla nijak ubránit. Přestože ji Mikoláš znásilní zamiluje se do něj a začíná nasávat loupežnickou povahu, současně s tím se v ní perou naučená dogmata a morálka. Markéta by za svoje hříchy ráda trpěla ale přitom se jí stýská po milém. Vančura jí v její touze po trestu nijak nepodporuje a říká že se jedná o slabost. K čemu je prý žena, která se celý život modlí v kostele, ale nepřivede na svět nový život.

Vančura v jedné části popisuje jak je vlastně život nicotný a smrt není nic vznešeného. Zkušenosti má ze své profese lékaře. Přestože život sám nemá velkou cenu, má nesmírnou cenu lásky.

Přestože jsou loupežníci nakonec pobiti a prohrají, sami toho nelitují a jako prohru to neberou, žili život na plno a jejich potomci budou žít dál."


Poznámka

Práce obsahuje velké množství pravopisných chyb, jedná se o surové poznámky z četby. Text nemá zcela souvislou formu, působí útržkovitě.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22979
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse