Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vliv kouření na zdraví člověka

Vliv kouření na zdraví člověka


Kategorie: Zdravotnická škola

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Stručná práce shrnuje informace o vlivu kouření na zdraví člověka. Vyjmenovává první příznaky rakoviny a uvádí, které orgány jsou kouřením nejvíce ohroženy.

Obsah

1.
Úvod
2.
První příznaky rakoviny
3.
Nedokrevnost nohou
4.
Příklad
5.
Seznam literatury
6.
Obrazová příloha

Úryvek

"Úvod
Každých 6-10 sekund zemře na následky kouření jeden člověk na Zemi. Tím můžeme ještě říci, že kouření je velice škodlivá věc. Bohužel je na ní hrozně rychlý návyk. Kvůli kouření může vzniknout: Rakovina plic, rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, močového měchýře, krve, žaludku a střev, slinivky, prsů, atd. Nejznámější je rakovina plic. Má 20-25x vyšší pravděpodobnost nakažení.

První příznaky rakoviny: kašel - resp. jeho změna - tzv. dráždivý kašel, úbytek na váze za poměrně krátkou dobu bez držení jakýchkoliv diet, vykašlávání krve (v pokročilých stádiích, ale ne vždy), jiné bolesti (např. hrudník, kosti), otoky horních končetin a hlavy (opět u pokročilých nádorů - tzv. syndrom horní duté žíly), paličkovité prsty, potíže s polykáním, vzácně tzv. Pancoastův syndrom (pokles víčka, zúžená zornice, zapadlé oko).
Padání vlasů způsobuje ozařování, ne kouření. Na rakovinu plic se nejčastěji přijde náhodně: při rentgenu, nějaké operaci. Riziko rakoviny se nejvíce zvyšuje, když někdo začne kouřit od dětství, nebo v pubertě.

Nedokrevnost nohou: Většina lidí, kteří trpí na nedokrevnost nohou, tak je jim noha amputována. Projevuje se bolestí dolní končetiny při chůzi. Postihuje převážně mladší muže (cca.40let a více).
Kouření neškodí jen plícím, ale ucpává i cévy. Mnohem více onemocnění i úmrtí způsobené kouřením představují infarkty, mozkové cévní příhody aj. U cév platí, že i jedna cigareta denně stačí k tomu, aby se cévy poškodily. Také proto jsou pasivní kuřáci více poškozováni cévním poškozením, než nádory.
U kuřáku může trpět srdce ischémií. Ischémie je stažení cév. Takže do srdce proudí málo krve (nedokrevnost). Když má někdo dlouhodobou ischémii, tak může dojít k zástavě srdce."

Poznámka

Součástí práce je obrazová příloha, která ukazuje nemoci způsobené kouřením.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4d987560469b0.zip (599 kB)
Nezabalený formát:
Vliv_koureni_na_zdravi_cloveka.doc (631 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse