Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vliv nikotinu na cévní soustavu

Vliv nikotinu na cévní soustavu


Kategorie: Zdravotnická škola

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Kusá práce sleduje vliv nikotinu na cévní soustavu. Nejdříve vysvětluje samotný pojem nikotin, poté objasňuje, jak tato látka v těle člověka působí. Uvádí příčiny negativního vlivu nikotinu a jmenuje onemocnění, která způsobuje.

Obsah

1.
Pojem nikotin
2.
Působení nikotinu v těle člověka
3.
Příčiny negativního vlivu nikotinu
4.
Nejčastější onemocnění způsobená nikotinem

Úryvek

"Nikotin je alkaloid vyskytující se v rostlinách rodu Nicotiana, zejm. N. tabacum. Tvoří soli a proto je dobře rozpustný ve vodním prostředí. Snadno proniká přes pokožku a membránové bariéry, prochází i přes placentu.
Nikotin působí na některé typy acetylcholinových receptorů. V mozku tak zvyšuje produkci dopaminu (neurotransmiter zodpovědný za pocity štěstí, pohody), v dřeni nadledvin podporuje sekreci adrenalinu a noradrenalinu. Jeho účinek je proto při nízké koncentraci do určité míry analogický účinku těchto hormonů, při vyšší koncentraci působí toxicky.

Po proniknutí nikotinu do organismu dochází ke zvýšení tepové i dechové frekvence a krevního tlaku. Zvyšuje se glykémie, v důsledku aktivovaného odbourávání glykogenu, a dochází k vyplavování triacylglycerolů a cholesterolu. Dochází k vasokonstrikci, zejména periferních cév. Po požití jedné cigarety u 80% zdravých lidí klesá objen periferní krve o 1/3 – 1/5.
Nikotin zvyšuje srážlivost krve tím, že podporuje shlukování krevních destiček, pravděpodobně změnou exprese adhezních molekul. Účinek na zvýšenou hladinu plasmatického fibrinogenu a faktoru XIII (stabilizuje krevní sraženinu) u kuřáků nebyl jednoznačně prokázán. Nikotin také ovlivňuje hematopoesu: mění hodnotu hematokritu a zastoupení bílých krvinek.

Možnou příčinou negativního vlivu nikotinu na plod (častější potraty u matek kuřaček, předčasný porod, nízká porodní hmotnost, častější zdravotní komplikace u dětí) by mohlo být snižení průtoku krve placentou a následná vyšší hladina karboxyhemoglobinu u dítěte."

Poznámka

Práce obsahuje obrázek chemického vzorce.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4d29ca8f72298.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Vliv_nikotinu_na_cevni_soustavu.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse