Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Absolventské práce > > Vojtěch Lanna starší a jeho syn

Vojtěch Lanna starší a jeho syn

Kategorie: Historie

Typ práce: Absolventské práce

Škola: Gymnázium, Český Krumlov, Chvalšinská 112, Český Krumlov

Charakteristika: Práce pojednává o českoněmeckém podnikateli z Českých Budějovic Vojtěchu Lannovi. Ten se zasloužil jak o rozvoj města, tak o výstavbu koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Díky němu se začala obchodovat tuha a začal obrovský rozvoj lodní dopravy až do Hamburku. Kromě zajímavých podnikatelských aktivit jsou zmíněny také Lannovy mecenášké činnosti. Text dále uvádí životopis jeho syna Vojtěcha mladšího, který pokračoval ve šlépějích otce. Závěr se věnuje obnově splavnění Vltavy. Práce obsahuje úryvky z děl.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vývoj rodu Lannů
3.
Život Vojtěcha Lanny staršího
3.1
Lannův kříž v Dolním Lipovsku
3.2
Koněspřežná dráha
3.3
Řetězový most v Praze
3.4
Další Lannovy aktivity
3.5
Kladensko
3.6
Lannova dobročinná činnost
4.
Života Vojtěcha Lanny mladšího
4.1
Další Lannova podnikatelská a umělecká činnost
4.1.1
Mánesovo exlibris
5.Obnova splavnění Vltavy
6.
Závěr

Úryvek

"2.5 Lannova dobročinná činnost

Lannna svou celoživotní činností nepřispíval jen k prospěchu svému, ale myslel i na blízké a především na potřebné, a tak nejen při splavňování toků dával práci téměř celým vesnicím v okolí těchto řek. I stavbou pily a parketárny zaměstnal v samotných Litvínovicích u Českých Budějovic na 160 lidí a to trvale (3). Ve slévárně v Adolfově to pak bylo 200 lidí. Také při krutých mrazech, které nebyly v zimních obdobích výjimkou, často dal potřebným lidem palivové dřevo zdarma. Tak se stalo například roku 1845, kdy daroval krajskému hejtmanství 20 sáhů dříví k rozdání mezi lid. Tohoto roku daroval 100 sáhů dřeva i lidu v Praze a obyvatelstvu v Povltaví a Polabí vypomohl dvěma vory naloženými stavebním dřívím a zapůjčením zdarma až dvacetí lodí po povodních. V oblasti Zbraslavi daroval po povodních 40 000 cihel a 20 000 tašek na stavby nových obydlí, poskytl lacino dřevo a půjčil zdarma lodě. V roce 1836 věnoval peněžní náhradu za předběžné stavební práce a komise na horní Vltavě na založení jedné z mateřských škol v Českých Budějovicích, v Českém Krumlově finančně podporoval živnostenskou školu založenou roku 1842.
V květnu roku 1837 se nabídl, že společně s mlynářem Bauernebelem a městským tesařským mistrem Kneislem postaví ve městském rameni řeky v Českých Budějovicích (u bývalého Lučního mlýna) plovárnu dle plánu krajského inženýra Krátkého. Magistrát návrh uvítal, a tak se staly České Budějovice druhým městem v království ( po Praze a její C.k. Plavitelské škole) s veřejnou plovárnou. Rok před tím se ještě postaral o to, aby měly České Budějovice přímé spojení s Prahou poštovním dostavníkem. Mezi zakládající členy Měšťanské besedy v Praze (31. ledna 1845 ) patří i Vojtěch Lanna s jednorázovým přípěvkem 50 zlatých. Stavbu mostu v pražském Podolí přijal i přesto, že mu práce mohla být zaplacena až koncem roku 1850 a z celé stavby neměl žádný jiný zisk. V roce 1861, kdy město České Budějovice a okolí postihla epidemie cholery, nechal postavit sirotčinec u německé reálné školy, která se nacházela na dnešní Lannově třídě. (Tato ulice je jednou z největších obchodních tepen města a právem nese jméno tohoto významného podnikatele, ač byla v minulosti také nazývána třídou maršála Malinovského) (15). Je také známo, že Lanna nechával posílat nadané syny svých zaměstnanců na své náklady na studia.
V roce 1879 byla Vojtěchu Lannovi za jeho zásluhy postavena bronzová socha . Autorem díla byl František Pöninger. Socha však byla roku 1945 kvůli Lannově německé národnosti povalena. 2. října 1993 byl pomník znovu odhalen v městských sadech v Českých Budějovicích. Téhož dne byla odhalena socha J.V. Jirsíka u Černé věže. Vše se tak stalo díky úsilí Klubu přátel města, Společnosti J.V. Jirsíka, Smetanovy nadace a městského úřadu (12, 16) .(11, 14, 17)


4. Život Vojtěcha Lanny mladšího
Vojtěch Lanna mladší se narodil 29. května 1836 v loděnici ve Čtyřech Dvorech. Díky svému otci už od mládí cestoval po Evropě - například do Lipska, Vídně, Benátek, Terstu, Hamburku a dalších měst.
V roce 1846 nastupuje na českobudějovické gymnázium, odkud roku 1851 odchází. V roce 1852 ho otec posílá studovat na obchodní akademii do Lipska. Když se v roce 1854 z těchto studií vrací, stává se 1. května účetním, skladníkem, a pak pokladníkem při stavbě první vysoké pece na Kladensku. Koncem roku 1856 Kladno opouští a je zaměstnán v Českých Budějovicích při plavbě, spedici, obchodě s tuhou, dřevem, později při pilách v Praze a Litvínovicích atd. Otec mu tím chtěl umožnit kompletní přehled o činnosti firmy. V následujícím roce se stěhuje s rodiči do Prahy do tzv. „Lannova paláce“ na nároží Hybernské třídy, kde později soustřeďoval své sbírky"

Poznámka

Práce obsahuje pravopisné chyby a překlepy. V textu chybí čárky ve větách.
Práce byla obhájena u maturitní zkoušky a postoupila do krajského kola SOČ (Středoškolská odborná činnost).
Gymnázium Český Krumlov.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19120
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse