Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Základní informace o plastech

Základní informace o plastech


Kategorie: Chemie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se velmi krátce zabývá tématem plastických hmot. Zmiňuje objev prvních plastů celuloidu a bakelitu a popisuje vlastnosti současných materiálů této skupiny. Poukazuje poté na problém likvidace plastů a rozlišuje mezi teplem znovu zpracovatelnými termoplasty a termosety, u nichž tato možnost neexistuje. Závěr tvoří poznámky o dvou metodách tvarování plastů.

Obsah

1.
Historie
1.1.
Celuloid
1.2.
Bakelit
2.
Vlastnosti
3.
Problém s likvidací
4.
Termoplasty a termosety
5.
Tvarování plastů
5.1.
Vstřikování a lisování

Úryvek

"Plasty

• V roce 1862 představil britský chemik Alexander Parkes první plast, který později dostal jméno celuloid. Na dalším vývoji pracoval americký vynálezce John Wesley Hyat. Nebýt celuloidu, nikdy by nevznikl fotografický film.
• Celuloid přivedl amerického chemika Lea Beekelanda na objevnou myšlenku a v roce 1907 připravil první zcela syntetickou látku - plast, který nazval bakelit. Jeho objev spustil lavinu objevů dalších a dalších plastů.
• Plasty současnosti, jako je polyetylen, PVC, polystyren, jsou lehké pevné, dobře tvárné, snadno se barví a mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Nepodléhají korozi ani tlení, takže mají dlouhou životnost. Mnohé lze vyrábět ve formě vláken, která se spřádají a využívají jako plnohodnotné náhrady přírodních vláken.
• Plasty přinesly lidstvu nejen ohromný pokrok, ale také ohromný problém s jejich likvidací. Jejich dlouhá životnost způsobuje, že se v přírodě rozkládají jen velmi pomalu. Například polyetylenový sáček vydrží v půdě neporušený až 50 let, a ani likvidace plastů spalováním problém neřeší, protože vede ke znečišťování ovzduší toxickými látkami. Proto je v současnosti problém likvidace plastů, například obalových lahví od nápojů, a jejich recyklace zásadní
• Druhy plastů:
o Termoplasty - plasty, které v teple měknou a ochlazením získávají původní vlastnosti. Řadíme mezi ně polyetylen nebo PVC - materiály, ze kterých se vyrábějí fólie, obaly, pláštěnky či hračky. Položíme-li na ně něco horkého, ztratí svůj tvar.
o Termosety - plasty, které nemohou být teplem podruhé zpracovány. Vyrábějí se z nich například domácí spotřebiče a zástrčky elektrických přístrojů.

Tvarování plastů
• Běžně se používají 2 metody:
o 1. Vstřikování - při něm se plastové granule roztaví a vstřiknou do formy
o 2. Lisování - při něm se horký plast protlačuje otvory a vznikají z něj tyče nebo desky."

Poznámka

Zpracováno formou odrážek. Důležité informace jsou zvýrazněny tučně. V textu je zaměněno jméno Hyatt za Hyat.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ea043c793c12.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Zakl_informace_o_plastech.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse