Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zámek Konopiště

Zámek KonopištěKategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Práce shrnuje historii zámku Konopiště. Stručně ji sleduje od jeho založení, přes vlastnictví Františka Ferdinanda d´Este až po současnost.

Obsah

1.
Zámek Konopiště
2.
Založení zámku
3.
Zámek za období Františka Ferdinanda d´Este
4.
Rok 1921
5.
Dnešní podoba

Úryvek

"Zámek Konopiště patří k nejnavštěvovanějším zámkům v České republice.
Byl založen jako středověká pevnost Tobiášem z Benešova. V jeho více jak 700 leté historii se v držení vystřídalo mnoho významných šlechtických rodů - Šternberkové, Hodějovští, Vrtbové, Lobkovicové. Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d´Este, následník rakouského trůnu.
Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky. Do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, které získal jednak jako dědictví po svých italských předcích, jednak vlastní sběratelskou činností.

František Ferdinand se v červnu roku 1914 zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a dne 28. června 1914 se stal spolu se svou manželkou Žofií v Sarajevu obětí atentátu, spáchaného srbským anarchistou Gavrilem Principem. Za měsíc po atentátu vyhlásil rakouský císař František Josef I. Srbsku válku.

V roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za II. světové války byl v Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS.

Po osvobození bylo Konopiště znovu zpřístupněno veřejnosti.
Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody FF d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.

Ačkoli je v současné době Konopiště označováno jako zámek, jeho původní majitelé zbudovali hrad. Na konci 13. století tak vznikla na místě z jedné strany chráněném bažinami gotická tvrz podle vzoru francouzských kastelů. Zbudovat si ji nechali páni z Benešova, kteří sem přesídlil ze svého rodového sídla."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511d48a4ae5a7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Zamek_Konopiste.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse