Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Zbraně 1. světové války

Zbraně 1. světové války


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci jsou v bodech a stručně popsány jednotlivé druhy a typy zbraní použitých nebo vyvinutých během 1. světové války. Zároveň jsou u některých uvedena i místa, kde byly použity s ničivějším účinkem.

Obsah

1.
Střelné zbraně
2.
Zákop
3.
Tank
4.
Dělostřelectvo
5.
Vzdušný prostor
6.
Plamenomet
7.
Chlór

Úryvek

"Zákop
Kvůli rozvoji střelných zbraní, hledá se úkryt. Pokud žádný není, je uměle vytvořen. Budovaly se ve tvaru lomené čáry, jednak kvůli snížení účinku dělostřelecké palby, jednak proto, aby nepřítel nemohl vyhladit celý zákop střelbou z jednoho místa, kde vnikl do zákopu.

Tank
15. září 1916 - Bitva na Sommě (Somme) - německé pozice napadlo 11 anglických tanků, překročili předsunuté linie, ale frontu se nepodařilo prolomit, tanků bylo příliš málo. Zároveň se ztratil moment překvapení, Němci o tancích věděli a začali hledat účinné zbraně. Nejúčinnější při stávajících možnostech se ukázala děla menší ráže, používaná s úspěchem až do konce I. války.

Dělostřelectvo
Zlepšováky - Nabíjení zezadu
- Drážkovaná hlaveň
- Hydraulické brzdovratné zařízení - omezení zpětného rázu, pohyb děla NA lafetě
Němci používali hlavně velké ráže, také sestrojili dělo „tlustá Berta“, které se oficiálně jmenovalo Velký Max. Bylo to námořní dělo Dlouhý max, do kterého bylo polozasunuto jiné dělo, ráže 210 mm. Němci sestrojily asi 12 kusů, s kterými ostřelovaly Paříž na vzdálenost 120 km.

Vzdušný prostor
V roce 1914 byly opravdu létajícími stroji pouze vzducholodě, ve kterých vynikalo Německo, které je používalo i pro bombardování.
Vzducholodě - neztužené - tvar po nafouknutí
- poloztužené - tvar napůl stálý, napůl nafouknutelný
- ztužené - tvar konstrukce, vevnitř balóny s plynem
Letadla Před válkou bylo Rusko na stejné úrovni jako ostatní velmoci, Sikorski a Lavrov sestrojily např. letoun Ilja Muromec, s rozpětím přes 30m, elektrickým světlem, pohovkami, a promenádní palubou, kde se mohli cestující za letu procházet.
Francouzský generální štáb prohlásil, že letadla jsou naprosto k ničemu, protože žádný smrtelník nemůže nic vidět při rychlosti přes 70 km/h, a navíc není možné je použít pro větší operace, protože by spotřebovala nepředstavitelné množství uhlí.
Na počátku války ale musela Francie svůj postoj změnit…
Letadla našla uplatnění jednak jako pozorovatelny dění na nepřátelském území, jednak mohla upravovat zaměření dělostřelecké palby na velkou vzdálenost. Zpočátku na palubě nebyli zbraně, také proto, že letadla měla přeci jen malou nosnost, takže všichni pokládali za zbytečné přidávat náklad zbraní, která se jevila jako nadbytečná, takže piloti se pouze zdravili."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: zbrane_1_svetove.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Zbrane_1.svetove.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse