Seminarky.cz > Životopisy > > > Marie Curie Sklodowská

Marie Curie Sklodowská



Kategorie: Přírodovědné a technické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Životopis krátce připomíná vědeckou práci, objevy a ocenění Marie Curie Sklodowské.

Obsah

1.
Studium
2.
Vědecká práce
3.
Ocenění
4.
Dcera Iréne Curiová

Úryvek

"Marie Curie Sklodowská
Marie Curie-Sklodowská se narodila 7. listopadu 1867 ve Varšavě. Její otec byl profesorem matematiky a fyziky na gymnáziu. Základní vzdělání získala Sklodowská na místních školách. Další vědecké znalosti pak získala od svého otce. V roce 1891 odešla Sklodowská studovat do Paříže na Sorbonu. Roku 1894 se seznámila s profesorem fyziky Pierrem Curiem a o rok později se za něj provdala.
Počátek společných výzkumů, které prováděla se svým manželem, byl poznamenán obtížnými podmínkami (slabé vybavení laboratoře, málo prostředků na výzkumy a živobytí).
Při pokusech s thoriem a uranem ukázala, že jsou radioaktivní a že radioaktivita je přímo úměrné množství radioaktivního materiálu. V roce 1898 spolu s manželem izolovala polonium a o rok později radium. Další čtyři roky usilovně zpracovávala osm tun surové rudy, aby získala jeden gram radia. V roce 1903 obdržela Marie s manželem Pierrem Nobelovu cenu za fyziku. V roce 1906 byla jmenována první profesorkou na pařížské Sorbonně, později izolovala radium v kovovém stavu. V roce 1911 získala znovu Nobelovu cenu a to za izolaci čistého radia. Zasloužila se o využití radia v lékářství.
Vedle již zmíněných Nobelových cen za fyziku (1903) a chemii (1911) obdržela Marie Curie-Sklodovská mnoho vědeckých ocenění, čestných doktorátů apod. Je považována za zakladatelku radiochemie. Celý život se věnovala výzkumu radioaktivity. Práce s radioaktivními látkami ale také byla jednou z příčin její smrti. Marie Curie-Sklodowská umírá 4. července 1934 v Savoy ve Francii na leukémii vyvolanou účinky radioaktivního záření. Její manžel zemřel 19. dubna 1906, kdy ho srazil koňský potah.
Její dcera Iréne Curiová s manželem Fréderikem Joliotem – Curiem objevili v roce 1934 umělou radioaktivitu a prokázali, že hmotnost neutronu a protonu jsou přibližně stejné. Za to obdrželi v roce 1935 Nobelovu cenu. Oba patřili mezi aktivní bojovníky za mír. Joliot – Curie byl od roku 1950 předsedou Světové rady míru."

Poznámka



PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508ba3d461511.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Marie_Curie_Sklodowska.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse