Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Těžba soli

Těžba soli



Kategorie: Chemie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava, příspěvková organizace, Ostrava - Zábřeh

Charakteristika: Práce stručně popisuje sůl kamennou, její těžbu a naleziště.

Obsah

1.
Sůl kamenná
2.
Způsoby těžby soli
3.
Naleziště

Úryvek

"Existují tři způsoby těžby soli:
1.Hornická těžba: pomocí těžkých těžebních mechanizmů se ve vrstvě halitu razí štoly a těžební komory, které mají výšku 30–50 m. Pásovým dopravníkem nebo automobily se sůl odváží na povrch a dále zpracovává. Tento způsob těžby je finančně nejnákladnější. Posledním činným solným dolem tohoto druhu v Polsku je Kłodawa. Na stránkách [1] je možné si objednat exkurzi do dolu. Cena je cca 300 Kč. Popis takové exkurze naleznete zde.
2.Louhování: do podzemního ložiska se vrtem přivede voda. Sůl se v ní rozpustí a vzniklý roztok (solanka), který obsahuje přibližně 310 g soli v jednom litru, se čerpá na povrch. Po odpaření vody dojde ke krystalizaci a následnému zpracování. Dutiny vzniklé těžbou se následně používají jako úložiště uhlovodíků (např. zemního plynu).
3.Odpařováním mořské vody: technologie použitelná v teplých oblastech, kdy se mořská voda (obsahuje v jednom litru přibližně 3,5 g halitu) nechává odpařit v mělkých nádržích. Takto získaná surovina obsahuje 80% halitu a je třeba ji chemicky vyčistit od nežádoucích příměsí.
Naleziště:
Slovensko - Solivar u Prešova - Areál solivaru u Prešova je významnou technickou památkou a od roku 1970 je dokonce chráněn jako národní kulturní památka. Jde o komplex budov na skladování, čerpání a vaření soli, který zde fungoval již v 16. století. Většina dnešních budov je barokní a pochází ze století 17. Nejznámější součástí je zřejmě šachta Leopold, kterou se se čerpala sůl k vaření již ve středověku.
Polsko - Solný důl Wieliczka (polsky Kopalnia soli Wieliczka) se nachází pod městem Wieliczka v blízkém okolí Krakova. Byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do prvního desetiletí 21. století, kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena. Patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec (úplně nejstarší je v nedaleké Bochni) a je zapsán na Seznamu světového dědictví .UNESCO. Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 300 km, přičemž veřejnosti je zpřístupněno přibližně 2 % z celkové délky chodeb. Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny buď velkými komorami, speciálními tunely, či šachtami a výtahy. Turisté si zde mohou prohlédnout 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mýtických postav, vytvořených z kamenné soli. Kromě skutečného a vědeckého vysvětlení vzniku rozsáhlých solných ložisek je také návštěvníkům přiblížena i pověst o vzniku dolu, spojená se středověkými panovníky polskými a uherskými.
Rakousko (Alpy - Hallstatt u Salzburgu) - Hallstatt se nachází v Rakousku v oblasti Salzkammergut asi 80 km jihovýchodně od Salzburgu. Z parkoviště se k solným dolům dostanete buď lanovkou Salzbergbahn nebo pěšky.. Teplota v solných dolech se pohybuje okolo 8°C
Německo (Salzbergwerk Berchtesgaden) - Teplota v dolech je 12°C. Zdejší doly jsou v provozu již do roku 1517. Salzbergwerk Berchtesgaden návštěvníkům v dole představuje vývoj metod těžby a dalšího zpracování soli na místě a prostřednictvím filmu. Zažitkem je taky hornická skluzavka či jízda na podzemním solném jezeře. Salzbergwerk Berchtesgaden disponuje také štolou Salzheilstollen, která je velká 850 m2 a využívá se ke speleoterapii. Tuto speleoterapii využije ročně na 13 000 návštěvníků. Doly pak navštíví ročně na 400 000 návštěvníků."

Poznámka

Práce obsahuje část, která je podbarvena.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x525421efcbe10.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Tezba_soli.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse