Vánoce

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá svátky Vánoc. Popisuje vznik názvu svátku, jeho dataci a vztah k pohanské oslavě slunovratu. Dále se autor zaobírá původní podobou Štědrého dne, zvyky, které se dodržovaly a slavnostní večeří. Závěr je věnován vánoční výzdobě a pověrám, které se k Vánocům váží.

Obsah

1.
Úvod
2.
Slunovrat
3.
Štědrý den
4.
Půst
5.
Maškary
6.
Slavnostní večeře
6.1
Kapr
7.
Představení narození Ježíše v jeslích
7.1
První jesličky
8.
Vánoční stromek
8.1
Ozdoby
8.2
Další vánoční výzdoba
9.
Advent
9.1
Adventní věnec
9.2
Adventní kalendář
10.
Štědrý den
10.1
Nadílka
10.2
Zvyky
11.
Svatý Mikuláš

Úryvek

„První jesličky v českých zemích postavili jezuité v pražském Klementinu kolem roku 1560. Tím k nám přinesli tradici, kterou po světě šířili především františkáni. Podnět ke stavění betlému s jesličkami dal totiž v roce 1223 František z Assisi. V italské Umbrii se tehdy chtěl s lidmi podělit o zážitek z návštěvy Svaté země a Betléma. V lesní jeskyni proto postavil jednoduché jesle, k nimž přivedl i živého osla. Přesně o půlnoci z 24. na 25. prosince u nich sloužil mši, kterou přivítal den narození Páně. Toto velkolepé divadlo všechny přítomné nadchlo, a tak se jesličky a půlnoční mše rozšířily do celého křesťanského světa.

První zmínka o vánočním stromku zdobeném ovocem, sladkostmi a papírovými květinami, postaveném ve světnici, pochází z roku 1570 z brémské kroniky. Stál v cechovní rodině, kam byly pozvány děti řemeslníků. V průběhu 16. až 18. století se vánoční stromek pomalu šířil po německém území, roku 1816 stál i na císařském dvoře ve Vídni. Počátkem 19. století se objevuje v českých zemích. V Praze ho prý poprvé jako překvapení pro své hosty vystrojil roku 1821 režisér Stavovského divadla Liebich, který ho znal z rodného Bavorska.

Záhy se vánoční stromek objevil v jídelnách české šlechty, ozdobený si ho lidé věšeli nad štědrovečerní stůl. V pražských měšťanských rodinách byl značně rozšířen už ve 40. letech 19. století. Roku 1843 již psaly Pražské noviny o nakupování stromku na Vánoce jako o běžné věci. Na venkově se stromek ujal pod vlivem života na zámcích a ve městech s nepatrným zpožděním zhruba od 60. let, rychleji v Čechách než na Moravě. Především na Valašsku a Slovácku nebyl běžný ještě ani koncem 19. století.

Nejdříve se na větve stromečku zavěšovala červená jablíčka, ořechy, šišky, složitější ozdoby z papíru se začaly používat až na počátku 20. století. Nejrůznější skleněné ozdoby foukané, lisované či korálkové se ve vesnicích objevily na konci první třetiny 20. století. Oblíbené byly také ozdoby sice papírové, ale sypané skleněnou drtí. Část ozdob se však stále vyráběla doma.

K vánoční výzdobě neodmyslitelně patří i nejrůznější věnce, svícny nebo slavnostní vazby květin. Stálezelený rostlinný materiál dříve plnil funkci ochránce obyvatel před zlou a nebezpečnou mocí zimy. Nepostradatelné byly také chvojové větvičky, které se pokládaly na stoly při štědrovečerní večeři. Vzbuzovaly víru ve zdraví, úspěch a štěstí. Pod jmelím lze například kohokoli beztrestně políbit.
.
Adventní čas představuje v katolické liturgii čtyřnedělní přípravné předvánoční období symbolizující příchod zakladatele křesťanství. První adventní věnec si doma ke stropu pověsil Johann Wicherna roku 1860. Měl dvacet čtyři svíček, na každý adventní den jednu. Dnes se již při přípravě věnce používají svíčky čtyři – pro každý týden je určena jedna.

Pro děti je určen adventní kalendář. První vyrobil obchodník s knihami Gerhard Lang v roce 1908. Skládal se ze dvou listů, z nichž jeden obsahoval ilustrace vytvořené podle obrazů jednoho známého malíře a druhý verše s vánoční tématikou. Děti si každý den vystřihly jeden obrázek a přidaly ho k příslušné básničce. Kalendář si postupně získal velkou oblibu. Nyní se některé kalendáře věší na zeď, jiné jsou trhací nebo mají tvar obchodů, kolotočů, vánočních trhů a hradů. Nejoblíbenější jsou kalendáře plněné čokoládou.“

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 38 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3634
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse