Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Chrám Svatého Víta

Chrám Svatého Víta


Kategorie: Dějepis, Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně popisuje stavbu chrámu od původní románské rotundy až do posledních větších dostaveb v roce 1929 a vyjmenovává stavebníky, architekty a hutě, které se staveb zúčastnily. Dále se podrobněji věnuje některým částem chrámu.

Obsah

1.
Stavba
2.
Popisy částí
2.1
Kaple sv. Václava
2.1.1
Korunovační klenot
2.2
Triforium
2.3
Královská krypta
2.4
Věž
2.4.1
Zvony
2.5
Zlatá brána

Úryvek

" Pražský hrad patří mezi nejvzácnější památky na našem území. Na jeho třetím nádvoří se nachází chrám sv. Víta, který je největší pražský kostel, mauzoleum českých králů, schránka symbolů státní samostatnosti – královské koruny a ostatních korunovačních klenotů. Svatovítský chrám je 124 metrů dlouhý, nejmenší šířka je 60 metrů , 99,3 metrů vysoký. Veliká okna vytvářejí v prostoru chrámu zvláštní barevnou atmosféru. Jsou dílem vynikajících malířů např. Maxe Švabinského, Cyrila Boudy, Alfonze Muchy, Karla Svolinského a dalších.
Chrám byl založen v roce 1344 Karlem IV. Na místě románské baziliky, která nahradila rotundu z roku 929. Plán katedrály vypracoval a stavbu zahájil roku 1344 Matyáš z Arrase. Po jeho smrti na stavbě pokračoval Petr Parléř, jehož huť obstarala i sochařskou výzdobu chrámu. Ve 14. století další práce uvázla. O dokončení se pokusil Vladislav Jagelonský koncem 15. století a začátkem 16. století, po něm v 17. století Leopold II., ale ani ti stavbu nedokončili. Západní část chrámu v novogotickém slohu se začala stavět v roce 1873 a byla dokončena v roce 1929, stavitelem byl Kamil Hilbert.
K nejvzácnějším prostorám chrámu patří kaple sv. Václava, vrcholní dílo české gotiky. Na jejím místě bývala část původní svatovítské rotundy, v niž byl pohřben její zakladatel kníže Václav. Nad Svatovítskou kaplí je komora s českými korunovačními klenoty, které jsou uloženy ve zvláštních pouzdrech v gotické skříni. Komora má dveře se sedmi zámky.
Nejstarší ze souboru korunovačních klenotů je královská koruna a její kožené pouzdro. Poprvé bylo této koruny použito 2. září 1347 při královské korunovaci Karla IV. a jeho manželky. Zbývající dvě části souboru korunovačních klenotů říšské jablko a královské žezlo pocházející z 16. století a patří k vrcholům renesančního uměleckého řemesla. Z korunní komory jsou klenoty vyzdvihovány jen při slavnostních příležitostech. Pro veřejnost jsou vyrobeny přesné kopie a ty jsou vystaveny ve stále expozici v Lobkovickém paláci na Pražském hradě."

Poznámka

Práce není přiliš odborná, nezachází do hloubky. Přináší jen nejznámější informace.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4555e68329598.zip (6 kB)
Nezabalený formát:
Chram_Svateho_Vita.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse

Další práce od tohoto autora
1. Vítězslav Nezval 588x
2. Chrám Svatého Víta 509x
3. Marie Pujmanová 480x
4. Tomáš Garrigue Masaryk 453x
5. Vývoj hodin 42x
6. Historie společnosti SEIKO 1x