Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > 23. Charakteristika a význam lipidu, terpenu, steroidu a alkaloidu

23. Charakteristika a význam lipidu, terpenu, steroidu a alkaloidu


Kategorie: Chemie

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, Studentská 166, Poděbrady

Charakteristika: Tato maturitní otázka pojednává o několika skupinách organických látek - o lipidech, terpenech, steroidech a alkaloidech. Popisuje jejich chemickou podstatu, jejich výskyt a funkce v přírodě i praktické využití člověkem.

Obsah

1.
Lipidy
1.1
Třídění lipidů
1.2
Reakce lipidů
2.
Izoprenoidy
2.1
Terpeny
2.2
Steroidy
3.
Alkaloidy

Úryvek

"SESKVITERPENY – Vyznačují se hořkou chutí – např. především humulen obsažený v samičích květech chmelu otáčivého. Biologicky významná je kys. abscisová, která způsobuje stárnutí a opadávání listů.
DITERPENY – Z rostlinných diterpenů je důležitý acyklický alkohol fytol, který je ve formě esterů součástí chlorofylu a dále kyselina gibberelová, která je příkladem rostlinného růstového hormonu. Z živočišných diterpenů je důležitý cyklický alkohol vitamin A.
TRITERPENY – Jejich význam spočívá zejména v tom, že jsou (alespoň některé) výchozími látkami pro syntézu steroidů. Tento význam mají zejména živočišné triterpeny skvalen (průmyslově získávaný ze žraločích jater) a lanosterol.
TETRATERPENY – Důležitými tetraterpeny jsou různá rostlinná barviva tvořící chemicky podobnou skupinu zvanou karotenoidy. Nejrozšířenějším karotenem je ß-karoten, obsažený zejména v mrkvi. ß-karoten je provitamínem vitamínu A. Rozšířenými xanthofyly jsou žlutý lutein, doprovází chlorofyl v zelených částech rostlin, vyskytuje se v květech pampelišek a slunečnic, ve žloutcích i v peří kanárů.
POLYTERPENY – Typickým polyterpenem je přírodní kaučuk, vyskytující se v podobě koloidního roztoku zvaného latex, v mnoha tropických rostlinách. Pro průmysl se získává z kaučukovníku (Hevea brasiliensis) pěstovaného hlavně v oblastech trop. Asie. Kaučuk je elastický, jeho geometrický izomer gutaperča nikoli (kaučuk je cis- a gutaperča trans-). Zahříváním kaučuku se sírou (vulkanizací) a přidáním změkčovadel (např. kalafuny), plnidel (např. sazí), pigmentů a antioxidantů (zpomalují oxidaci vzdušným kyslíkem) se vyrábí pryž, používaná zejména k výrobě plášťů pneumatik. Přírodní kaučuk je proto důležitou surovinou gumárenského průmyslu. Vulkanizací kaučuku větším množstvím síry (40 – 50 % hmotnostního množství kaučuku) vzniká tvrdá pryž ebonit."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky o rozsahu cca půl strany.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x559687fea5be.zip (592 kB)
Nezabalený formát:
23._Charakteristika_a_vyznam_lipidu__terpenu__steroidu_a_alkaloidu.pdf (610 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse