Seminarky.cz > Životopisy > > > Albert Schweitzer - bílý doktor

Albert Schweitzer - bílý doktor

Kategorie: Přírodovědné a technické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Život Alberta Schweitzera - dětství, vzdělání, vztah k hudbě, náboženství, misie Lambaréne a její postupné osamostatnění. Názory na Ježíšovo sebepochopení. Článek z magazínu Koktejl, Jiří Haureljuk - líčí cestu Schweitzera ke studiu medcíny, práci v Lambaréne, dopady obou světových válek na misii, protest proti použití atomové bomby, reakce na studenou válku. Článek obsahuje úryvky z deníku. Výtah ze článku Miloš Klohny Expedice Lambaréne, Koktejl 2002 - o české výpravě do Gabonu v roce 1968. Rozhovor s Lubošem Kropáčkem, členem tehdejší expedice o jeho životě, studiu, cestách, vztahu k islámu a průběhu expedice Lambaréne.

Obsah

1.
Život Alberta Schweitzera
2.
Magazín Koktejl o Albertu Schweitzerovi
3.
Magazín Koktejl o expedici Lambaréne
4.
Rozhovor s Lubošem Kropáčkem, členem expedice Lambaréne

Úryvek

"Spřátelil se s Romainem Rollandem, známým francouzským humanistickým spisovatelem, psal odborné knihy o problémech večeře Páně a Dějiny bádání o životě Ježíšově, pročež se v březnu 1902 habilitoval na teologické fakultě ve Štrasburku. Současně mu vyšla francouzsky a ve větším rozsahu i německy (844 stran!) kniha o J. S. Bachovi, jimiž se Schweitzer proslavil svým pojetím tohoto nejvýznamnějšího německého skladatele jako hudebního básníka a malíře, který se snaží tóny co nejzřetelněji a nejplastičtěji vyjádřit slova textu. Přesto že mu současně vychází monografie o stavbě varhan, není spokojen svým posláním akademického učitele a evangelického kazatele, stále přemýšlí o smyslu života a zabývá se výzvou Matoušova evangelia sloužit těm nejmenším, především opuštěným a zanedbaným dětem. Když čte výzvu pařížské misijní společnosti, že hledají lékaře pro práci mezi domorodci v tehdejším francouzském Kongu, pustí se 13. října 1905 do studia mediciny, které ukončí promocí v roce 1911. Jeho rozhodnutí ovlivní též úsilí vilémovského Německa a jiných koloniálních mocností o získání levnějších zdrojů surovin v Africe. Po svatbě s mladičkou Helenou, diplomovanou ošetřovatelkou, dcerou štrasburského historika a po studiu tropických chorob v Paříži odjíždí mladý manželský pár o velikonocích 1913 do Gabunu, tehdejší součásti Francouzské rovníkové Afriky, kam byli až do roku 1870 usazováni osvobození otroci.
V misionářské stanici Lambaréné (což v místním nářečí znamenalo "mějme odvahu", na břehu řeky Ogooué, zakládá nemocnici. Zprvu ordinuje pod širým nebem, poté v chatrči z vlnitého plechu, kolem níž vzniká pozvolna skupina velkých bambusových chatrčí pro nemocné malárií, spavou nemocí, malomocenstvím, leprou, hnisáním kostí, tropickou úplavicí, vředy a vnitřními chorobami. Z oblasti chirurgie pak šlo nejčastěji o kýly, nádory a elefantiázu. Obětavě shání léky a získává vše, co potřebuje pro provoz a další rozšiřování své nemocnice za finanční prostředky, získané svými přednáškami a koncerty, k nimž několikrát zajíždí do Evropy. V roce 1928 navštěvuje Československo, je přijat prezidentem T. G. Masarykem a koncertuje ve prospěch svých pacientů nejen ve Smetanově síni Obecního domu, ale i v několika pražských chrámech. Celé filantropické dílo Schweitzerovo se stává zcela nezávislé; žádná vláda ani misie je nepodporují. V roce 1940 dolehla druhá světová válka dokonce i na Lambaréné boji mezi skupinou věrnou rozkazům vlády ve Vichy a oddíly svobodné Francie. Schweitzer je vyznamenán řadou čestných doktorátů evropských i amerických univerzit až po Nobelovu cenu míru roku 1953 ve výši dvanácti miliónů franků, kterou však pro zaneprázdnění výstavbou nové vesnice ani nemohl osobně v Oslo přijmout. Množí se počty afrických i bílých spolupracovníků tohoto lékaře pralesa, lidí i zvířat, počty operací stoupají až k tisícovce ročně. V roce 1957 ve věku 79 let umírá paní Helena a její popel pietně umístěn v africké půdě připomíná všem i její oběť, kterou i ona přinesla ve jménu úcty k životu. Schweitzer měl celoživotně sympatie k obnovené Jednotě bratrské, jejíž tehdejší představitelé jej v jeho nemocnici několikrát navštívili. Když 5. září 1965 Schweitzer umírá, je i on pochován blízko své nemocnice v Lambaréné."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera4742
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse