Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Alkoholová a nealkoholová toxikománie u mládeže

Alkoholová a nealkoholová toxikománie u mládeže

Kategorie: Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje představení základních bodů problematiky toxikománie a závislosti na alkoholu u mládeže v našem státě. Mimo základního představení jednotlivých druhů omamných látek není zapomenuto ani na prevenci nejen institucionální, ale vycházející i z rodinného prostředí.

Obsah

1.
Nealkoholová toxikománie a alkohol
1.1
Charakter drogové závislosti
1.2
Nejrozšířenější drogy v ČR
1.3
Drogové spektrum
1.4
Alkohol – droga č. 1 u nás
1.5
Mládež, drogy, delikvence
1.6
Drogy, naše dítě a my
Literatura

Úryvek

"1.2 Nejrozšířenější drogy v ČR

Návykovou látkou nebo drogovou rozumíme každou přírodní nebo syntetickou látku, která rychle a výrazně ovlivňuje psychiku člověk, jeho cítění, myšlení a chování. Drogy řadíme podle toho, jak jsou u nás podle našeho odhadu rozšířené u dětí a dospívajících. Přiřazujeme k nim i anabolika a hazardní hry, i když se o drogy, jak jsou definovány výše, nejedná. V jistém smyslu však působí podobné problémy.
Různé drogy jsou spojeny s různou mírou efektu a rizik. Podle míry rizika vzniku závislostí se drogy dělí na tzv. „měkké“ a „tvrdé“, resp. „lehké“ a „těžké“. Tento způsob dělení je značně nepřesný, i když u nás běžně rozšířený. V Nizozemí se používá vhodnější a srozumitelnější způsob dělení na drogy s akceptovatelnými, přijatelným rizikem a drogy s rizikem nepřijatelným.První skupina je charakteristická tím, že drogy sem zařazené, pokud se užívají v přijatelných intervalech a přijatelných množstvích, nedojde ke vzniku závislosti či jiným negativním důsledkům. Příkladem lehkých drog je třeba káva, tabákové výrobky všeho druhu, produkty konopí (marihuana a hašiš) a v naší společnosti také droga číslo jedna – alkohol. Zde je však hranice již sporná. Podle negativního účinku nemírného užívání alkoholu na tělesné a duševní zdraví alkohol patří kamsi na rozhraní lehkých a těžkých drog.

1.3 Drogové spektrum

Opiáty
Do této skupiny patří opium, jeho přírodní deriváty morfin (morfium) a kodein. Polysyntetickým derivátem je heroin. Mezi deriváty opia se vyznačuje nejvyšší návykovostí. Při nitrožilní aplikaci vzniká návyk již po několika málo dávkách (odborné materiály uvádějí 5-7 dávek). Znalost množství heroinu obsaženého v dávce je důležitým předpokladem jak předejít životu nebezpečnému předávkování, které může končit smrtí. Způsob užívání jednotlivých druhů opiátů je odlišným, závisí na typu látky. Opium bývá kouřeno zvláštními dýmkami. Dalším způsobem užívání opia je polykání. Morfin může být aplikován injekcemi podkožně, do svalu i nitrožilně. Heroin se užívá několika způsoby – inhalací, kdy je šňupán a absorbován plícemi nebo injekcemi zejména nitrožilně – psychoaktivní účinek se dostavuje rychleji. Jiný způsob může být kouření ve směsi s tabákem, jako přísada. Českou specialitou je výroba a užívání drogy zvané braun. Jedná se o účinnější derivát kodeinu. Aplikuje se nitrožilně.
Psychotropní účinek opiátů můžeme popsat jako celkově uklidňující. Po užití nastává stav příjemného uvolnění a uklidnění, útlumu, příjemného pasivního prožívání okamžiku, spojeného s odstraněním naléhavosti problémů běžného života, zpomalují všechny projevy. Postupně devastují osobnost, zničí schopnost sebekontroly a respekt k běžným sociálním normám.

Stimulační drogy (psychostimulancia)
Tyto drogy zahánějí pocit hladu, únavy nebo potřebu spánku a navozují pocit svěžesti. Zařazujeme zde kofein a nikotin, kokain crack a syntetické látky efedrin, amfetamin a fenmetrazin a hlavně metamfetamin (pervitin). Těmto látkám se někdy říká budivé aminy. Psychotropní efekt pervitinu a ostatních amfetaminových derivátů je výrazný, příjemný, a proto vysoce žádaný. Dochází k celkovému povzbuzení, odstranění únavy, pocitu zvýšení psychické a fyzické výkonnosti, celkovému zrychlení psychiky a nabídky představ, euforizaci, zvýšené empatii, ale také k uvolnění zábran. Disproporce mezi sebehodnocením a realitou pak může mít tragické následky. Po určité, individuálně různě dlouhé době dochází prakticky u každého užívače pervitinu k zásadním proměnám psychiky. Dostavuje se pocit akutního intenzivního ohrožení, k němu se mohou přidružit zrakové a sluchové halucinace. Takový člověk pak může reagovat různým způsobem, stává se sobě a svému okolí nebezpečným. Dostavuje se rozvoj závažné duševní poruchy paranoidního či paranoidně-halucinatorního syndromu v rámci vznikající toxické psychózy. (Narkomani tento stav výstižně nazývají „stíha“).
Kokain uživatelé nejčastěji inhalují, může být užíván intravenózně. Vyvolává euforický efekt. Účinky závisí na množství a frekvenci užívání. Vyvolává pocity radosti, povzbuzení, větší schopnost reagovat na vnější podněty, zvýšenou představivost, rozhodnost. Mizí pocity únavy, zvyšují se fyzické schopnosti, srdeční aktivita, ustupuje potřeba spánku.
Crack se vyrábí tepelnou úpravou kokainu s jedlou sodou a éterem. Užívá se kouřením ve směsi s tabákem či marihuanou. Vyvolává podobný efekt jako kokain. Vysoké nebezpečí spočívá v možnosti předávkování protože je obtížné odhadnout množství aktivní látky v „řezaných“ dávkách. Je mimořádně návykový. Abstinenčním projevem je dysforická, špatná nálada, někdy až těžká deprese se suicidiálními tendencemi, pocity únavy a poruchy spánku doprovázené nepříjemnými sny."

Poznámka

Práce čerpá i z internetu, např.: http://lupacovka.mysh.cz/article/?a=53&expand=MTEy nebo http://drogy.satelit.cz/pervitin.htm a možná i dalších.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9513
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse