Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Analýza parlamentních voleb v Bulharsku 2009

Analýza parlamentních voleb v Bulharsku 2009

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Cílem této práce je analýza bulharských parlamentních voleb konajících se v červnu 2009. Práce podává stručnou charakteristiku nového volebního systému použitého pro tyto volby a analyzuje výsledky voleb. Dále se autor práce věnuje volební podpoře kandidujících politických subjektů v jednotlivých volebních obvodech.

Obsah

1.
Úvod
2.
Způsob volby a charakteristika volebního systému
3.
Kandidující subjekty a výsledky voleb
4.
Volební podpora na úrovní volebních obvodů
5.
Závěr
6.
Seznam použité literatury

Úryvek

"Způsob volby a charakteristika volebního systému

Bulharský volební systém se v posledních dvaceti letech vyznačoval relativní neměnností. V prvních demokratických volbách byl použit smíšený navrstvující systém, kdy bylo 200 křesel přidělováno pomocí dvoukolového absolutního většinového systému v jednomandátových volebních obvodech a 200 křesel poměrně dle hlasů jednotlivým kandidátním listinám. Od druhých voleb v roce 1991 se volilo podle listinného poměrného volebního systému. Počet poslanců byl snížen na 240, bylo zavedeno 31 regionálních volebních obvodů, distribuce mandátů však probíhala primárně na celostátní úrovni dle d´Hondtova dělitele, teprve potom se konalo přidělovaní mandátů jednotlivým obvodům. Distribuce mandátů se účastnily všechny politické subjekty, které překonaly 4% volební klausuli.
Před volbami 2009 však došlo ke změně volebního zákona a dosavadní poměrný volební systém byl nahrazen volebním systémem smíšeným. O tuto změno se zasloužila tehdejší vládnoucí levice vedena Bulharskou socialistickou stranou a některými jejími koaličními partnery, etnickou stranou bulharských Turků Strana za práva a svobody a parlamentní skupinou „Řád, zákonnost a spravedlnost“. Již dříve však celou debatu o změně volebního systém inicioval bulharský prezident, dřívější předseda socialistické strany, který se domníval, že přijmutí smíšeného volebního systému povede k oživení zájmu občanů o volební proces a obnovení důvěry občanů v bulharské politické instituce.
Národní shromáždění Bulharské republiky se stále skládá z 240 poslanců, kteří jsou voleni na čtyřleté volební období. Aktivní volební právo mají bulharští občané starší 18 let a pasivní volební právo občané starší 21 let. 209 poslanců je voleno poměrným způsobem v 31 regionálních volebních obvodech, jež zůstaly nezměněny z předchozích voleb. Jejich velikost je určována počtem obyvatel v jednotlivých obvodech, minimální počet mandátů na obvod je 3, nejvyšší 13. Pro přepočet hlasů na mandáty se dřívější d´Hondtův dělitel nahradil Hare-Niemeyerovou formulí. Pro nerozdělené mandáty Hare-Niemeyerovou formulí se využívá metoda nejvyššího zbytku, kdy jsou zbylé mandáty přiřazené politickým subjektům, jež získaly nejvíce hlasů, které nevedly k zisku mandátů. Celostátní 4% klausule pro postup stran i koalic do přerozdělovacího skrutinia zůstala zachována , obdobně i forma kandidátní listiny, která je uzavřená a voliči tak nemohou přidělovat preferenční hlasy a měnit pořadí na kandidátních listinách. V každém z 31 regionálních volebních obvodů je zároveň jeden mandát přidělován většinově. Tyto mandáty jsou distribuovány na základě jednokolového relativněvětšinového volebního systému (volební systém prvního v cíli). Zvolen bude ten kandidát, který získá nejvíce hlasů. Kandidátům je umožněno ucházet se o mandáty v obou složkách- poměrné i většinové. V den voleb obdrží každý volič dva hlasovací lístky, jeden pro poměrnou složku s kandidátními listinami a druhý s jednotlivými kandidáty pro složku většinovou a může si vybrat, zda využije obou, či jen některého z nich. Volební účast není v Bulharsku povinná."

Poznámka

Poznámky pod čarou jsou součástí textu. Práce obsahuje tabulky a obrazové přílohy. Čistý text dosahuje cca 4 stran. Seminární práce z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, předmět Volební systémy postkomunistických zemí.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19391
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse