Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Analýza výroku „Co neubrzdíš, neukecáš.“ - esej

Analýza výroku „Co neubrzdíš, neukecáš.“ - esej


Kategorie: Humanitní cizojazyčné práce

Typ práce: Eseje

Škola: Slezská univerzita v Opavě Obchodně podnikatelská fakulta, Karviná

Charakteristika: Práce se zamýšlí nad tím, zda je tento výrok interakčním vzorcem. Druhá část pak klade do souvislosti nepřiměřenou rychlost jízdy s nehodovostí.

Obsah

1.
Interakční vzorec
2.
Vysoká rychlost známých osobností
3.
Dvě osobní zkušenosti s rychlou jízdou

Úryvek

“Na otázku, zda výrok „Co neubrzdíš, neukecáš.“ je či není interakční vzorec, se mi neodpovídá snadno. Dlouho jsem o tom přemýšlel, několikrát si četl definice interakčních vzorců, přesto si nejsem jistý. Nakonec se však kloním k závěru, že se o interakční vzorec nejedná. Myslím si totiž, že to není zažité pravidlo, kterým by se většina lidí řídila. Navíc je známa velká zkorumpovatelnost dopravních policistů, takže mnoha lidem pomohly z maléru úplatky či protekce. Pokud však někdo způsobí nehodu, při které dojde k usmrcení či vážnému zranění nějaké osoby, tak se z toho asi „úplně ukecat“ nedá. Mnoha vysoce postaveným lidem však peníze či známosti pomohly k tomu, že jejich trest byl mnohem mírnější, než by byl u obyčejných lidí. Na veřejnosti je např. znám případ podnikatele Bulawy z Českého Těšína, který opilý ve vysoké rychlosti smetl policejní auto, a zavinil tak smrt tří policistů.

Ale abych se vrátil k onomu výroku. Popravdě řečeno jsem nálepku s tímto textem dosud neviděl. Řídím sice auto jen občas, ale i tak se pohybuji jako chodec v rušném provozu ve městech, chodím přes parkoviště atd. Domnívám se však, že její význam chápu. Podle mě je to ironická věta, která chce řidičům naznačit, aby se chovali na silnicích ohleduplně a nehazardovali a nejezdili příliš rychle.

Zrovna tento týden mě nemile překvapila zpráva, že rakouská policie po honičce dostihla muže, který na dálnici, kde byla povolená rychlost 100 km/h, jel 235 km/h, a že se z něj vyklubal slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko. Zarazilo mě, že se tomu posléze před televizní kamerou smál a tvářil se jako hrdina. Je špatné, že jediným trestem pro něho byla peněžitá pokuta a že pokud by byl náhodou posléze vyšetřován, trestu snadno unikne díky imunitě a diplomatickému pasu. V důsledku takových událostí se pak ve společnosti vytváří atmosféra, kdy ti, co předpisy a zákony dodržují, jsou považováni za hlupáky a ti, co je porušují, za hrdiny. A to rozhodně není dobré."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47930fffbdc92.zip (29 kB)
Nezabalený formát:
Co_neubrzdis.doc (81 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse