Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Analýza vývoje a hospodářsko-politických souvislostí v oblasti ekonomické reformy (srovnáni České republiky a Slovenské republiky)

Analýza vývoje a hospodářsko-politických souvislostí v oblasti ekonomické reformy (srovnáni České republiky a Slovenské republiky)

Kategorie: Hospodářská politika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje analýze ukazatelů a informací, které představují hospodářsko-politické prostředí v České republice a na Slovensku. Analýza byla vypracována na základě rozdílů v jednotlivých sférách veřejného financování a státní správy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Strukturální indikátory České republiky a Slovenské republiky
3.
Porovnání ekonomických strukturálních indikátorů České republiky a Slovenské republiky
4.
Ekonomické reformy
5.
Veřejné finance Slovenské republiky
a) Koncepce daňové reformy Slovenské republiky
b) Státní pomoc Slovenské republiky
c) Podnikatelské a investiční prostředí Slovenské republiky
d) Sociální politika Slovenské republiky
e) Politika zaměstnanosti Slovenské republiky
f) Reforma zdravotnictví Slovenské republiky
6.
Veřejné finance České republiky
a) Aktivní opatření na straně příjmů České republiky
b) Aktivní opatření na straně výdajů České republiky
c) Důchody
d) Nemocenské pojištění
e) Dávky státní sociální podpory a sociální péče
f) Veřejné zdravotní pojištění
g) Státní podpora stavebnímu spoření
h) Platy a personální opatření ve veřejném sektoru
7.
Závěr
8.
Seznam použité literatury

Úryvek

"4.1.2 Státní pomoc Slovenské republiky
Vláda Slovenské republiky schválila v březnu 2003 Návrh na zabezpečení úloh vyplývajících ze Smlouvy o investiční spolupráci mezi Slovenskou republikou, městem Trnava a PSA Peugeot Citroën. Vláda a město Trnava se zavázaly dodržet harmonogram projektu, založit společnost Trnavainvest, jejímž vlastníkem bude město Trnava. Společnost Trnavainvest zabezpečí výkup pozemků potřebných pro stavbu závodu a infrastruktury. Dále se Vláda Slovenské republiky a město Trnava zavázaly zabezpečit stejné podmínky a přípravu lokality pro budoucí dodavatele a zabezpečit územní rozhodnutí a stavební povolení. Vláda poskytne investiční záruky na specifikované práce a stavby, příspěvky na nově vytvořené pracovní místa, stejně jako úlevy na dani. Celkové výdaje Slovenské republiky na plnění závazků vůči investorovi se odhadují na 6,5 mld. Sk, přičemž jejich návratnost se očekává do půl roku od počátku výroby, tedy do června 2006. Podnik vytvoří přímo 3 500 pracovních míst
a minimálně tolik lidí najde práci v přidružených subdodavatelských výrobách a službách. Produkce závodu bude dle základních přepočtů představovat 90 až 100 mld. Sk ročně, přidaná hodnota 10 mil. Sk což bude znamenat přírůstek k slovenskému HDP v objemu
cca 1 % ročně.
Slovenská republika vyhrála investici PSA Peugeot Citroën v souboji s českým Žatcem
a polským Radomskem. Ve prospěch Trnavy rozhodla pravděpodobně pozice ve středu Evropy, stavební pozemek s rozlohou 190 hektarů, který je výborně dostupný po železnici, dálnici i splavné řece, možnost vytvořit dodavatelský park v blízkosti závodu, průmyslová tradice regionu, disponibilní levná pracovní sila s dobrou úrovní vzdělání, stejně jako blízká vzdálenost k důležitým trhům, na něž PSA rychle expanduje.
V březnu 2004 schválila Vláda Slovenské republiky Návrh investiční smlouvy týkající se navrhované výstavby závodu na montáž automobilů při Žilině, mezi KIA Motors Corporation, Slovenskou republikou a městem Žilina a Investiční smlouvy týkající se navrhované výstavby závodu na výrobu automobilových součástek a modulů při Žilině, mezi Hyundai Mobis, Slovenskou republikou a městem Žilina. Slovenská republika a město Žilina se zavázaly, že poskytnou oběma společnostem potřebnou pomoc a podporu, vyvinou přiměřené úsilí na vydaní všech požadovaných povolení a úsilí v zabezpečení příznivého vývoje podnikatelského prostředí s pozitivním dopadem na celou oblast výroby automobilů
a automobilových dílů. Nový závod by měl být uveden do provozu koncem roku 2006. Továrna by měla přímo zaměstnat 2 811 lidí a vyrobit 300 tisíc automobilů ročně. Celková investice automobilky Kia do závodu by měla představovat 1,14 mld. EUR. Z toho samotná automobilka Kia Motors investuje 900 mil. euro a dodavatel Hyundai Mobis 250 mil. euro. V rámci státní pomoci nedostane automobilka žádné daňové prázdniny, pomoc bude směřovat k výstavbě samotného závodu. Celkové náklady Slovenské republiky zatíží veřejné finance sumou 8,83 mld. Sk, z čehož přímá finanční pomoc představuje 6,93 mld. Sk. Vláda se dále zavázala dokončit stavbu dálnice do Žiliny do konce roku 2006. V rámci nepřímé podpory je dále plánována výstavba železničního terminálu a modernizace letiště v Dolnom Hričove. Podporu přislíbilo také město Žilina, které se rozhodlo vybudovat pro potřeby automobilky 1000 až 1200 nových bytů, poskytnout polikliniku, prostory pro vzdělávání, podpořit možnost vzdělávání se v anglickém jazyce nebo zabezpečit městskou hromadní dopravu. Prezident automobilky uvedl, že dalších 8 firem, které budou zásobovat automobilku, proinvestuje přibližně 10 mld. Sk. Ekonomický růst země by dle odborníků mohl stoupnout po rozběhnutí výroby o 1 % HDP. Státní pomoc by se v tomto případě vrátila do 4 let od rozběhnutí výroby automobilky.
O investici se ucházela také Česká republika a Polsko. Rozhodnutí Kia podle slov předsedy vlády Slovenské republiky ovlivnily především reformy daní, sociální politiky, zdravotnictví
a kvalitní pracovní sila. Podle prezidenta automobilky byly rozhodujícím faktorem nízké mzdové náklady, kvalifikovaná pracovní sila, důležitou úlohu sehrála při rozhodování také skutečnost, že Slováci jsou méně náchylní ke stávkám.
Investice takovéhoto rozsahu budou znamenat pro slovenskou ekonomiku velký přínos, navíc se proinvestované prostředky vrátí v poměrně krátkém čase. Hlavní problém je v dlouhodobě neudržitelném selektivním systému podpory vybraných velkých zahraničních investorů. Vytváří se negativní precedens, že některé soukromé podnikatele bude Slovenská republika podporovat více a některé méně. Systémovější by bylo vytvoření všeobecně příznivých podmínek pro investice a podnikání, které by zlepšilo celé podnikatelské prostředí."

Poznámka

Práce je doplněna o tabulky.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9354
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse