Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Aplikace teorie koalic na belgické vládní koalice v letech 1981 - 1995

Aplikace teorie koalic na belgické vládní koalice v letech 1981 - 1995

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá teorií koalic, kterou aplikuje na belgické vládní koalice v letech 1981 až 1995. V úvodu je definováno vymezení práce, výzkumná otázka, zpracování literatury a další uvedení do problematiky. První kapitola popisuje teorie koalic v návaznosti na racionalitu aktérů. Druhá kapitola se věnuje belgickým politickým stranám ve sledovaném období a zároveň je řadí na pravo-levou škálu. Třetí kapitola obsahuje volební výsledky a následně aplikaci teorie na vzniklé koalice. Závěrem je zhodnocení schopnosti teorie predikovat vznik koalic a racionality aktérů.
Obsah:
1. Úvod
2. Teorie koalic
3. Politické strany
3.1 Belgické strany ve sledovaném období
4. Volby a koalice v Belgii
4.1 Volební výsledky v Belgii
4.2 Aplikace teorie na vzniklé koalice
5. Závěr
6. Literatura a prameny
Úryvek z práce:
"2.1 Belgické strany ve sledovaném období
Prvním ideologickým uskupením, které rozděluje působnost v odlišných částech země, jsou Sociálně-křesťanské strany. Konkrétně se jedná o Křesťansko-lidovou stranu (CVP) a Křesťansko-sociální stranu (PSC). Sociálně-křesťanské strany patří k jedněm ze tří historických stran, které v Belgii působily. Obě tyto strany patřily k významným aktérům a podílely se na každé vládě ve sledovaném období. Úspěšnější je CVP působící ve Flandrech. Zároveň po celou dobu byl premiérem zástupce ze strany CVP. Obě strany jsou považovány za středové, i když CVP se orientuje více na pravý střed (Říchová 2006: 39).
Druhým významným blokem je liberální blok skládající se z Liberální reformistické strany (PRL) a Strany svobody a pokroku (PVV), která byla nahrazena v roce 1992 novou stranou – Vlámskými liberály a demokraty (VLD). Obě strany si dokázaly ve sledovaném období udržet celkem stabilní podporu. PVV a následně VLD lze zařadit k pravému středu. Strana PRL je oproti PVV více pravicová (Říchová 2006: 41).
Poslední strany vycházející z jedné z historických stran jsou strany socialistické. Jedná se o Belgickou socialistickou stranu (BSP) a Socialistickou stranu Belgie (PSB). Podobnost názvu těchto stran není náhodná. Socialistická strana nejdéle odolával rozštěpení na dvě strany reprezentující odlišnou oblast země, protože původní PSB se snažila zachovat unitární stát. V roce 1978 také podlehla tlakům dvou jazykových skupin a rozdělila se na dvě strany. Silnější je valonská PSB, která profituje z většího počtu tradičních voličů a pohybuje se na levém kraji politického spektra. Oproti tomu BSP byla okolnostmi (nedostatek tradičního elektorátu) donucena být spíše umírněnější levicovou stranou. V důsledku špatných volebních výsledků se v roce 2001 sloučila s vlámskou stranou Spirit. Následovalo přejmenování na SP. A – Alternativní socialistická strana (Říchová 2006: 43).
Novým ideologickým uskupením jsou strany zelených, které v 80. letech získaly zastoupení ve sněmovně reprezentantů. Strany Žít Jinak (AGALEV) a Sdružení ekologů pro organizaci původního boje (ECOLO) jsou zástupci postmateriální levice. Obě strany dokázaly postupem času své postavení posilovat a v roce 1991 byly považovány za potencionální koaliční partnery (Strmiska 2005: 133).
Další ideově příbuzné strany jsou Vlámský blok (VB) a Národní fronta (FN). Obě strany patřily mezi krajně pravicové. FN nedokázala dosáhnout významnějšího volebního úspěchu. VB byl úspěšnější a ve volbách v roce 1991 získal 12 mandátů. VB byl spolu se stranou Rossem, která získala ve stejných volbách 3 mandáty, řazen mezi strany proti politickému establishmentu. Rossem byl na rozdíl od VB stranou levého středu (Kunc 2000: 51). Zároveň v Belgii působily strany orientující se pouze na svůj region. Ve Flandrech působil Lidový svaz (VU), která hájil zájmy Vlámů. V oblasti Bruselu působila Frankofonní demokratická strana (FDF) soustředící se na zisk autonomie pro Brusel. V roce 1981 naposledy získala na celonárodní úrovni mandát Komunistická strana Belgie (KPB/PCB), která už ani v předchozích 10 letech nehrála významnou roli (Říchová 2006: 48)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19519
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse