Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Arnošt Lustig - život a dílo

Arnošt Lustig - život a dílo

Kategorie: Literatura

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť, Zlín

Charakteristika: Tato práce se zabývá životem a dílem Arnošta Lustiga. Mimo životopisu také jmenuje nejvýznamnější díla, která publikoval. Tyto publikace charakterizuje a uvádí četné citace z jeho děl.

Obsah

1.
Prolog
2.
Biografie
3.
Přehled díla
4.
Rozbor děje
4.1.
Nemilovaná - Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.
4.2.
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
4.3.
Dita Saxová
5.
Epilog

Úryvek

"Biografie
Arnošt Lustig se narodil 21.12. 1926 v Praze. Otec byl český Žid a matka pocházela z německé židovské rodiny na Moravě. Z rasových důvodů nedokončil měšťanskou školu. Od roku 1942 prošel třemi koncentračními tábory - Terezínem, Buchenwaldem a Osvětimí. V březnu roku 1945 uprchl z transportu smrti a do konce války se skrýval v Praze. Po válce se rozhodl pro povolání novináře, Lidovými novinami byl vyslán do Izraele jako zpravodaj. Pak pracoval v rozhlase a Mladé frontě, od roku 1960 byl scénáristou na Barrandově. Napsal scénáře pro filmy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Transport z ráje a jiné.
Na konci 60. let žil v Izraeli, Jugoslávii a nakonec odjel s rodinou do USA, kde dodnes přednáší na Americké univerzitě ve Washingtonu dějiny druhé světové války ve filmu a literatuře, evropskou literaturu a literaturu ve filmu. V období normalizace bylo jméno Arnošta Lustiga vymazáno z literatury a všech katalogů, jeho filmy se nesměly promítat. V USA patří k nejpopulárnějším učitelům, je ctěn jako autor přeložený do dvaceti jazyků a odměněn mnoha cenami.
Po svém příjezdu do vlasti po listopadu 1989 v jednom rozhovorů o zakazování knih řekl: „To, že se zakazovaly knihy, bylo snad to nejhorší, čeho se lidé můžou dopustit. Protože knihy jsou nevinný. Oni vraždili knížky...“
Do literatury vstoupil dvěma knihami povídek Noc a naděje a Démanty noci. Vypráví v nich o válečném období, životě v koncentračním táboře, zachycuje v nich život obyčejných lidí. Následovala další povídková kniha Ulice ztracených bratří. Vrcholným dílem je novela Dita Saxová - příběh osmnáctileté dívky, která si v koncentračním táboře vysní představu o životě, která se však nemůže nikdy uskutečnit. Skutečnou událost z roku 1943 zachytil Lustig v novele Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou - Němci na Sicílii zajali bohaté židovské podnikatele s americkými pasy, pod záminkami z nich vymámí jejich peníze a ožebračí je, pak je pošlou s mladou tanečnicí Kateřinou do plynu. Ta si jako jediná uvědomí bezvýchodnost situace, vytrhne dozorci pistoli a zastřelí ho, i když ví, že vzpoura je marná.
Soubor Hořká vůně mandlí obsahuje čtyři povídky. Lustig se v nich opět vrací k tématice koncentračního tábora, války. Jejich hrdinové končí v plynových komorách, kde prý voněl plyn po hořkých mandlích.
Před odchodem do exilu vydal román Miláček, příběh z izraelsko-arabské války z pohledu novináře. Většina jeho výtisků byla zničena, znovu pak vyšel v Torontu.
Asi jedno z nejznámějších Lustigových děl je román Nemilovaná (Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.), příběh židovské dívky, která využívá svého vzhledu k oddálení odjezdu do vyhlazovacího tábora. Knihu napsal za pomoci své dcery, která byla v té době ve věku Perly. Vyprávěla mu o svých pocitech, pokud to šlo. Po dopsání knihy se jí nelíbila přílišná sexuálnost knihy, proto byla dlouhou dobu zavřená „v šuplíku“.
Původně v cyklu Démanty noci vyšla povídka Tma nemá stín. Tato kniha je založena na osobních zážitcích autora. Vypráví o útěku dvou chlapců z transportu smrti a jejich cestě za svobodou.
Po revoluci napsal román Král promluvil, neřekl nic - pojednání o údělu člověka ve 20. století. V roce 1995 poněkud překvapil veřejnost tím, že se stal šéfredaktorem české verze časopisu Playboy. Nejnovějším dílem Arnošta Lustiga je kniha s názvem O literatuře, která vyšla v roce 2006 a jedná se o soubor povídek napsaných česky, německy, francouzsky a anglicky."

Poznámka

Práce obsahuje fotografii.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15670
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse